Diskuze

Společnost blueboard.cz, poskytující APA online prostředí pro zadávání Otázek a Odpovědí, ukončila k 31.12.2019 provoz svého diskusního serveru.
Proto zde najdete jako zálohu Archiv všech Otázek a Odpovědí od roku 2011 do roku 2019, seřazený od nejnovějších po nejstarší.

NOVÉ DOTAZY DO DISKUSE NÁM PROSÍM ZASÍLEJTE EMAILEM. BUDEME JE ZDE I NADÁLE UVEŘEJŇOVAT. Minimálně do doby, než najdeme další jednoduchou diskusní službu, kterou včleníme do našeho webu.
Za Vaše tipy děkujeme předem. Ing. Radovan Burkovič, prezident APA.

2.5.2020 Tonda
Dobrý den, takže jsme slyšeli že ošetřovné na dpč podepsal i prezident a platné už je to asi od pondelí? Přitelkyně má ošetřovné zažadané na ossz Rokycany a ted už to asi se samo zaeviduje a pošlou výplatu ošetřovného. Mám také dotaz na to jak to probíhá když otevřou školy 1 stupen a my dítě do školy nedáme tím co vznikne? zánik ošetřovného a nebo to pobeží dál ošetřovné? děkuji


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Dobrý den,
zřejmě to bude na OSSZ tak, jak píšete. Myslím ale, že oni sami v tom ještě nemají jasno, bude to pro ně novinka, s níž se budou muset nějak popasovat. Protože takto zpětně časově, i co se týče zvýšení částky, nikdy nic nepropláceli. Předpokládám, že na to nemají přizpůsobený ani SW. Raději se tam tedy přímo zeptejte, ať zbytečně nečekáte na peníze.
U škol bych řekl, že to ministr školství s ministerstvem práce nekonzultoval. Protože zavřená škola znamená, že máte ošetřovné. Otevřená škola znamená, že pro ošetřovné není důvod. Ale omezení na 15 dětí ve třídě, do toho dobrovolnost rozhodnutí zda dítě do školy pošlete nebo ne, v tom dělá pěkný hokej. Sám jsem zvědav, jak se s tím OSSZ vyrovná. Protože umí fungovat stylem černá-bílá, ale tohle politici – zase – pro praxi nedomysleli. Raději se tam tedy přímo zeptejte, ať zbytečně nepřijdete o peníze. Z logiky věci – podle stávajících zákonů a přístupu – neposlání dítěte do otevřené školy není překážka na straně zaměstnance a tudíž by mu ošetřovné náležet nemělo a měl by chodit do práce. Ovšem jak to ministr školství myslel, těžko říci. Budeme si muset asi počkat na upřesnění. Nebudete sám, kdo se v této situaci ocitnul.

30.4.2020 Helena
Dobrý den, v prosinci 2019 jsem podepsala Souhlas s ustanovením do funkce odpovědného zástupce žadatele o povolení agentury práce se zahraničními majiteli. Taky Pracovní smlouvu a Mzdový výměr, ale bez datumů. Bylo mi slíbeno, že je tam doplní a smlouva začne platit hned, jakmile povolení dostanou. Počátkem roku 2020 mnne informovali, že vše běží OK, pak se odmlčeli. Já mám nyní možnost nastoupit jinde za lepších podmínek, tak jsem jim volala. Informovali mne, že kvůli koronaviru požádali o přerušení řízení do podzimu a že podmínkám vyhověli. Co mám teď dělat, jsem bez výdělku a nemohu k jiné agentuře?


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Dobrý den,
neberte si to sobně, ale vždy mne fascinuje naivita lidí, kteří by měli být zkušenými odpovědnými zástupci agentury práce, znalými pracovního práva. A přesto podepisují před notářem s ověřeným podpisem Souhlas s uvedením do funkce, tedy prodávají svou praxi a vzdělání, zadarmo. A podepisují dokumenty jako Pracovní smlouva nebo Mzdový výměr bez datumů s tím, že se tam pak doplní. Měli by přece znát Zákoník práce a bdít nad tím, že agentura práce ho neporušuje. A přitom ho porušují oni sami ve spolupráci se žadatelem o povolení a ještě zadarmo. Jinak podepsat Mzdový výměr je velká hloupost, kdykoliv Vám mohou mzdu snížit až na úroveň zaručené minimální mzdy a to jednostranně. Mzda ujednaná rovnou v Pracovní smlouvě platí a musí ji dodržet vždy. To jen na úvod.
Teď k řešení Vaší situace, do níž jste se vlastní vinou dostala. Vyzvěte žadatele, nejlépe písemně se lhůtou třeba 14 dní, aby Vám uhradil částku, o kterou jste do 30.4.2020 přišla. Protože řízení o vydání povolení agentury práce má podle zákona trvat max. 60 dní, měli by mít povolení už od 1.3.2020. Že řízení pozastavili a Vás se ani nenamáhali informovat, to je jejich problém, takto domluva nezněla. Takže bych chtěl být Vámi 2 dlužné čisté mzdy za březen a duben 2020 ihned a další pak samozřejmě za květen 2020 a měsíce následující až do konce roku 2020 nebo data vydání povolení. Pokud Vám ty 2 mzdy je neuhradí, musíte na GŘ ÚP poslat Odejmutí souhlasu s ustanovením do funkce, opět s úředně ověřeným podpisem. Buď osobně na podatelnu nebo dopisem s doručenkou. Od data doručení už nejste pro ony zahraniční žadatele vázaným odpovědným zástupcem a můžete se jím stát jinde.
Pro příště doporučuji dodržovat striktně zákony z Vaší strany a neprodávat se zdarma. Jak vidíte, hezky toho zneužili. Kdyby Vám, jak je běžné platili na Dohodu o provedení práce nebo Pracovní smlouvu peníze ihned, od okamžiku podpisu souhlasu, tak by si přerušovat řízení nedovolili. Anebo se svěřte do péče agentury práce, která odpovědné zástupce profesionálně a na úrovni zajišťuje. Máme je i v APA. Postará se o Vás, Vy si vyděláte a budete ušetřena těchto potíží.

26.4.2020 Tonda
Dobrý večer pane Burkovič jsem rád že jste mi napsal a my máme smlouvu na určito do konce tohoto roku a stále ji máme aktivní. Přitelkyně jsi dala ošetřovné od 16.3.2020 a agentura na vyplatní pásce nám dala jen 5 dní a zatím nic nebylo vyplaceno. Je nám divné že jen tolik daly dní když jsme v březnu pracovali 4dny a výdělak byl 3000kč v hrubém. Myslíte že to je dané správně a nebo by měla mít přitelkyně vyplacena od zavření školy všechny dny? Jak to bude v měsíci dubnu když jsme vubec nepracovali a na tom výkazu dát celý měsíc ošetřovního? zdravotní a sociální za duben bude ji hradit stát? nebo musí sama? kdýž má podané ošetřovné a nemá výdelek za duben vubec žádný. A ja nevím co ted jestli to mám ukončit nebo nechat. na UP nechci jít tam je to k ničemu. Takže na konec jsi to máme nechat tu smlouvu a neukončovat? Abychom dostali aspon něco.
A za měsíc duben když je ošetřovné tak platí zdravotní a sociální kdo? Protože pokud běží smlouva nemuže jsi platit přitelkyně zdravotní.


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Dobrý den,
prozatím počkejme na konečné znění zákona, tím se bude řídit i nárok na výši ošetřovného. Agentura zřejmě proplatila ošetřovné jen za plánované a neuskutečněné směny. Termín k úhradě za březen má do 30.4.2020. Ale MPSV už dnes hovoří o zpětném proplácení, takže to může být i 31.5.. Měsíc duben se bude vyplácet zřejmě celý. Ošetřovné může čerpat jen jeden z rodičů. Pro druhého je lépe jít na ÚP, když práci nedostává. Snad se bude v pondělí vědět více, tedy konečné znění.
Při platbě ošetřovného se žádné pojistné neplatí, protože se tímto čerpá. Byl by to nesmysl.

19.4.2020 Tonda
Dobrý večer pane burkovič chtel jse se zeptat jak to dopadlo to jednání toho 14 dubna v to uterý? Vypadá to slibně že by pro nás na DPČ nějaká pomoc? U nás ohledně te práce kde jsme dělali není a musíme jsi zaplatit zdravotní a ted asi budeme muset tu smlouvu ukončit a být OBZP jelikož nechci na uřad práce. Jsme už zdrceni jak nám nechtějí pomoct.


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Možná se blýská na lepší časy ohledně DPP a DPČ,
ale týká se to jen trvajících DPP a DPČ. Ovšem i těch, u nichž nebylo dosaženo částky 10000 a 3000 Kč pro platbu pojistného, protože mezitím práce skončila díky vládním nařízením:
Ošetřovné se zřejmě zvýší na 80 %, nárok budou mít i DPP a DPČ. Návrh ministryně Maláčové podpořila Sněmovna. Změny ještě musí schválit Horní komora Parlamentu ČR a podepsat prezident republiky.
Poslanci podpořili návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 % denního vyměřovacího základu. Jeho výše se změní automaticky a bude platit zpětně od 1. dubna do 30. června. Nárok na ošetřovné budou mít i ti, kteří nebudou moct dát dítě do školy, i když bude částečně obnovená výuka. A ošetřovné dostanou i takzvaní „dohodáři“. Změny ještě musí schválit Senát a podepsat prezident republiky.
„Slibovala jsem, že rodiny nenecháme na holičkách a pokud bude mimořádná situace trvat déle než měsíc, ošetřovné zvýšíme. Rodiny teď dostávají asi 70 procent jejich čisté mzdy. Takto znatelný propad příjmů na skoro 4 měsíce by vyvolal u řady rodin s dětmi velké problémy. Proto jsem přišla s navýšením na 80 procent denního vyměřovacího základu,“ říká ministryně.
Rodiny tak nově za duben dostanou ošetřovné, které odpovídá zhruba 90 % čisté mzdy. Novela zákona tak dokáže zabránit výraznému propadu příjmů rodičů, kteří se doma starají o své děti.
Příklady ošetřovného za 30 kalendářních dnů dle výše mzdy:
Hrubá mzda Čistá mzda (neuplatňuje slevu na dítě) Ošetřovné 60 % DVZ (dnes) Ošetřovné 80 % DVZ (nově)
20 000 Kč 15 856 Kč 10 680 Kč 14 220 Kč
25 000 Kč 19 303 Kč 13 320 Kč 17 760 Kč
28 000 Kč 21 370 Kč 14 940 Kč 19 920 Kč
Nárok na ošetřovné zůstane i rodinám, které nebudou moci dát své dítě do školy, i když v ní bude částečně obnovená výuka.
DPP a DPČ Poslanci také podpořili pozměňovací návrh Romana Sklenáka (ČSSD) a Jany Pastuchové (ANO). Lidé pracující na dohodu tak nově budou mít v době mimořádných opatření při epidemii nárok na ošetřovné. Podmínkou bude účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče, nebo také v únoru 2020 (pro ty, kdo nedosáhli v březnu limit výdělku pro účast na pojištění), dohody musí být aktivní, tzn. neukončené. Nárok budou mít zpětně od doby vyhlášení nouzového stavu (11. 3. 2020), přičemž do konce března bude náhrada 60 % předchozích pojištěných příjmů a za období duben – červen budou mít rovněž nárok na navýšené ošetřovné ve výši 80 %. Takzvaní dohodáři tedy dosáhnou na stejnou výši ošetřovného jako zaměstnanci.
Změny ještě musí schválit Horní komora Parlamentu ČR a podepsat prezident republiky. Navýšení dávky zajistí Česká správa sociálního zabezpečení okamžitě po schválení zákona. Proto může být výplata ošetřovného za duben, o kterou si požádají rodiče předložením měsíčního výkazu počátkem května, provedena automaticky již ve zvýšené částce.

14.4.2020 Tonda
Dobry vecer, mam dotaz v televizi se stale resi osetrovne pro HPP a OSVČ. Nikdo nemluvi o DPČ smlouvach kde spostu rodicu takto pracuje pod agenturama u firem kde pracuji stejnou praci jako hpp. Ted nas nechali doma kvuli karantennim opatreni a nevim jak dal postupovat aby clovek mel nejaky prispevek. Prosim za rychlou odpoved. To jsem se ptal i na mPSV a v príloze je odpoved od MPSV. Dáte mi vedet co tím myslely děkuji skipala na mail a nebo telefon děkuji. Tonda


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Dobrý den,
paní z MPSV Vám v odpovědi jen přesně popsala faktický stav dle Zákoníku práce. Pokud jste zůstali s DPČ doma proto, že jste na ošetřovném a máte již odpracován výdělek 3.000,- Kč (jste tedy plátcem pojistného), pak musíte jednat se svým zaměstnavatelem a toto ošetřovné si po něm nárokovat. Podobně jako u karantény. Pokud jste zůstali doma s DPČ proto, že firma zavřela provoz na základě nařízení vlády nebo nemá zakázky, pak Vám opravdu nic u DPP a DPČ nenáleží.
Nadále, jako Asociace pracovních agentur (APA), usilujeme o to, aby se náhrady vztahovaly nejen na Pracovní smlouvy, ale i na Dohody o pracovní činnosti a Dohody o provedení práce. APA je mj. členem Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR). AMSP ČR ve svém vyjádření ve Velkých zprávách FTV Prima dne 8.4.2020 uvedla, že podpora pro DPP by mohla být jako další v pořadí po OSVČ a DPČ s příjmem nad 3.000,- Kč . Dle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové dne 10.4.2020 projedná vláda v týdnu po Velikonocích (po 14.4.2020) návrh MF a MPSV na podporu osob pracujících na dohody, které byly postiženy opatřeními vlády ke koronaviru. Osoby pracující na DPP s příjmem do 10.000,- Kč neodvádějí žádné pojištění, tedy chybí jejich evidence u úřadů. DPP nad 10.000 Kč odvody již mají a jejich evidenci má ČSSZ (u DPČ nad 3.000 Kč). Podle dostupných údajů tak bude zjištěno, jak velké skupiny osob by se tato podpora týkala. Podpora se předpokládá v řádu několika tisíc, nižší než podpora pro OSVČ „pětadvacítka“.
Takže prozatím čekáme, jak se k tomu postaví vláda. Ta bude jednat nejdříve dnes v úterý odpoledne, bohužel jako jediný bod je uvedeno neurčité Různé. Necháme se tedy překvapit.

2.4.2020 Kristian
Dobry den,chtel bych se informovat,ci mi muze dat agentura vypoved,dusledkem omezeni provozu,kvuli koronaviru.Mam platnou smlouvu na dobu urcitou.Dekuji za informaci.S pozdravem Kristian Recska


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Dobrý den pane Recsko,
odpovědi najdete ve své Pracovní smlouvě, do kdy trvá doba určitá. Výpověď můžete dostat i dříve, ale klasicky platnou až od 1.dne následujícího měsíce a s 2 měsíční výpovědní dobou. Je možné, že máte platnost Pracovní smlouvy vázanou na platnost Pokynu k dočasnému přidělení, když pracujete pro agenturu práce, pak by Vám skončila s datem ukončení Pokynu. Ale i toto ukončení má svá pravidla a musí být v pracovní smlouvě nebo v Pokynu uvedena. Těmi se řiďte.
Pokud jste pracoval ve firmě, kde byli kmenoví zaměstnanci firmy posláni domů v souvislosti s koronavirem třeba na 60% náhradu mzdy, pak musí agenturní zaměstnanci být také posláni domů na 60% náhradu mzdy. Výpovědi nebo ukončení Pokynu agenturním zaměstnancům jsou za této situace zneužitím práva, jsou v rozporu s dobrými mravy, jde o porušení Zákoníku práce a institutu tzv. srovnatelného zaměstnance, kdy se ke kmenovým i agenturním zaměstnancům musí firma chovat co se přístupu a odměňování stejně, jinak je pokutována a její kroky neplatné. Musíte se ale bránit sám písemně dotazem na svou agenturu práce a firmu a pokud Vám nevyhoví, udat je na Státní úřad inspekce práce. Návody, jak mají firmy správně legálně postupovat, najdete i na webu MPSV.

9.1.2020 Vilma
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mi poradíte jaký je celkový počet agentur práce v ČR. Našla jsem, že v roce 2016 to bylo 1830 agentur, ale nyní jsem toto číslo nedohledala ani na stránkách MPSV ani na stránkách Úřadu práce. Potřebovala bych aktuální číslo do své diplomové práce. Moc děkuji za odpověď!


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Zde Vám slečno Špinarová
předám poslední údaje od pana náměstka generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Ing. Macíčka ze semináře Agenturní zaměstnávání od A do Z, který Asociace pracovních agentur spolu s SÚIP a Asociací pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů uspořádala v Praze v září a v prosinci 2019.
Počty agentur práce (AP) s vydaným povolením ke zprostředkování (jsou 2 druhy, pro zprostředkování+poradenství typ a+c, a pro dočasné přidělování, typ b):
Rok - Počet AP celkem (všechna povolení) - Počet AP s povolením dle 14/1 písm. b) ZoZ (dočasné přidělování) - tj. % z celku:
21.08.2019 - 2 138 - 1 050 - 49%
31.12.2018 - 2 102 - 1 028 - 49%
31.12.2017 - 1 938 - 812 - 42%
31.12.2016 - 2 011 - 1 222 - 61%
31.12.2015 - 1 700 - 1 014 - 59,50%
31.12.2014 - 1 587 - 978 - 61,50%
31.12.2013 - 1 592 - 994 - 62,50%
31.12.2012 - 1 491 - 1 003 - 67%
31.12.2011 - 1 458 - 1 083 - 74%
31.12.2010 - 1 714 - 1 412 - 82%
31.12.2009 - 2 214 - 1 914 - 86%
31.12.2008 - 2 228 - 1 916 - 86%
31.12.2007 - 1 811 - 1 552 - 85,50%
31.12.2006 - 1 510 - 1 246 - 82,50%.
Zdroj: evidence GŘ ÚP ČR, centrální evidence MPSV.
Z výše uvedeného je patrné, jak vysoce účinná je restriktivní legislativní politika státu, mající za úkol znepříjemnit, zdražit a zbyrokratizovat dočasné přidělování (zapůjčování) zaměstnanců agentur práce uživateli (objednávající firmě) na základě povolení typu b). Současně s tím samozřejmě neklesá poptávka po této službě ze strany firem-uživatelů služeb agentur práce. Což má za následek jediné. Jeli něco drahé a obtížně legislativně dostupné, kvete černý a šedý trh. Počet agentur práce, poskytujících dočasné přidělení, klesl za 13 let 2x skokově. Při brutálních legislativních změnách v letech 2013-2014 a pak v roce 2017. Jak brutální poslední zásah státu (s kaucemi a povinným zaměstnávání odpovědného zástupce) byl, dokazuje srovnání let 2008-2009, kdy taky byla velká poptávak po zaměstnancích, s rokem 2017-2018. Počet agentur práce s povolením b) spadl na polovinu, ale poptávka zůstala samozřejmě stejná. Ideální prostor pro stovky nelegálních firem, agentur práce bez povolení. A dnes už i s povolením, kterým si ale kryjí své nelegální zprostředkování. Protože namísto Dohody o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k uživateli uzavírají s firmami až o 51% levnější Smlouvy o dílo či různé Dohody o spolupráci. A protože na tom vydělává nelegální agentura, objednávající firma i dodaný zaměstnanec, není nikdo, kdo by si stěžoval. Trh práce tak zaplavili nelegálové ze zemí EU (Polsko, Rumunsko, Bulharsko, občas Slovensko) a ve velkém i z postsovětských zemí, zejména Ukrajiny. Kde je poptávka, bude i nabídka. Legislativě navzdory. Postihování legálních agentur práce, které praktikují politické strany napříč politickým spektrem neustálým utužováním legislativy, je totiž postavené na hlavu. Pouze nahrává mafiím a obchdoníkům s lidmi. Níže uvedená tabulka hovoří pouze o legálních dočasně přidělených zaměstnancích, počet nelegálů se odhaduje na minimálně stejné číslo.
Počet dočasně přidělených zaměstnanců agentur práce:
Rok - Občané ČR - Občané EU - Občané EHP, Švýcarska - Cizinci ze států mimo EU, EHP, Švýcarsko - Celkem - % občanů z celku (ČR, EU, EHP, Mimo EU):
2018 - 167 292 - 101 784 - 1 322 - 62 658 - 333 056 - 50%, 30,60%, 0,40%, 19%
2017 - 212 585 - 109 805 - 589 - 35 680 - 358 659 - 59,20%, 30,60%. 0,20%, 10%
2016 - 237 152 - 90 528 - 361 - 22 583 - 350 624 - 67,50%, 26%, 0,10%, 6,40%
2015 - 232 404 - 62 005 - 1 150 - 12 919 - 308 478 - 75,40%, 20%, 0,40%, 4,20%
2014 - 203 377 - 52 171 - 542 - 10 234 - 266 324 - 76,30%, 19,50%, 0,20%, 4%
2013 - 174 784 - 39 027 - 553 - 10 196 - 224 560 - 78%, 17,30%, 0,20%, 4,50%
Zdroj: evidence GŘ ÚP ČR, centrální evidence MPSV
Jak napovídá tabulka, počet legálně dočasně přidělených zaměstnanců neustále stoupá. Klesá však podíl občanů ČR, protože na trhu práce už prostě nejsou žádní práce schopní a práce chtiví a zaměstnatelní. Zdvojnásobil se počet občanů EU, zejména po vstupu jižních států, jako Bulharsko a Rumunsko. Zpětinásobil se počet legálních cizinců ze zemí mimo EU, kde jasně dominují ve skladbě národností občané Ukrajiny, jak říkají další, zde již neobsažené tabulky. Jsou po Slovácích počtem druhou největší skupinou cizinců na trhu práce ČR.
Pokud by to pomohlo Vaší diplomové práci a stihla jste termín odevzdání, další seminář aktualizovaného obsahu je 16.4.2020, bude avizován na webu AKV Pro studijní účely Vám můžeme poskytnout buď výraznou slevu nebo účast zdarma, záleží na obsahu Vaší diplomové práce. V tomto ohledu mne prosím kontaktujte na emailu prezident@apa.cz.

9.1.2020 Romana
Dobrý den, mám zkušenosti a nadšení pro práci v personalistice. Velmi mě baví práce s lidmi a ráda bych založila pracovní agenturu. Firmu, zástupce, kauci máme připravenou a zaslanou na úřad práce. Chtěla bych se zeptat, kde nejlépe načerpat informace ohledně rizik s podnikáním. Po čem konkrétně kontroly jdou. Kde například dohledat informace o GDPR, ochraně dat atd? Zákoník práce a zákon o zaměstnanosti mám přečtený, ale jestli je někde nějaký souhrn, na co si dát výrazně pozor. Co je při kontrolách vyžadováno.


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Tady Vám paní Dočkalová,
doporučím jedině literaturu (asi nejnovější, ale stav k roku 2011 před několika novelizacemi Zákona o zaměstnanosti i Zákoníku práce, něco o GDPR), pak semináře - O agenturním zaměstnávání v kostce budeme mít společný seminář s AKV a SÚIP 16.4.2020 v Praze, obsah bude podobný tomu úspěšnému ze září a opakovanému v prosinci 2019. Přihlásit se můžete na webu akvpracpravo.cz jakmile se tam objeví. Nebo už nyní na emailu seminare@akvpracpravo.cz. - a nakonec členství v APA jakmile se agenturou práce stanete. Nejbližší zasedání Shromáždění členů APA je v Praze už 18.2.2020. Informujeme a proškolujeme naše členy, sdílíme znalosti a zkušenosti.
Pomohou Vám i naše webové stránky, jak tato diskuse se 172 příspěvky s praktickými dotazy, tak v kostce pro zaměstnavatele a pro zaměstnance.
Kontroly jdou prakticky po všem formálním, spojeném se zaměstnáváním, co lze snadno zkontrolovat od zeleného stolu v kanceláři. Pouze při kontrolách ve firmách-uživatelích služeb agentur práce se kontrolují i praktické věci na místě spojené s povinnostmi uživatele (zejména §309 odst.1 Zákoníku práce) a pokud je neplní, zda agentura práce na neplnění upozorňovala a tím se zbavila spoluviny. Nejnovější věci zjistíte v Aktualitách.

8.1.2020 Jiří
Dobrý den, mám dotaz ohledně odpovědného zástupce, praxi a vše splňuji. Firma pro kterou bych tuto funkci vykonával mi řekla, že vyřízení bude trvat 4-6 měsíců bez náhrady mzdy. Zdá se mi tato lhůta dlouhá.Počítal jsem cca 2 měsíce. Pracovní smlouvu mi dali podepsat bez data nástupu. Mám obavy, aby mi datum nenapsali za 6 měsíců a OZ UŽ BYL DÁVNO SCHVÁLENÝ. Je tento postup správný. Děkuji Jiří


Ing.Radovan Burkovič, prezident, reaguje:
Dobrý den pane Mašku,
tento postup ze strany budoucí agentury práce je slušně řečeno “vyčůraný” a opravdu bych nechtěl být v budoucnu, pokud povolení dostane, jejím klientem. Firma, která žádá o povolení, má pravdu, že trvá nyní z důvodu nezákonnosti postupu Generálního ředitelství úřadu práce ČR a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR 4-6 měsíců. To v lepším případě. Tato tragická situace, kdy vláda sama porušuje vlastní zákony, protože zákonná lhůta pro správní řízení u povolení k zprostředkování zaměstnání je 60 dní, trvá od dubna roku 2019. Už byly podány první žaloby a dokonce i trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele.
Podepsat bianko Pracovní smlouvu bez datumu nástupu je jednak velká chyba z Vaší strany, jednak nezákonné. Zákoník práce hovoří jasně o nutných náležitostech Pracovní smlouvy v §34:
(1) Pracovní smlouva musí obsahovat
a) druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
b) místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána,
c) den nástupu do práce.
(2) Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně.
Vaše Pracovní smlouva je tedy neplatná. Pokud firma netuší, kdy bude povolení k dispozici, stačilo do Pracovní smlouvy uvést – Uzavírá se od data, kdy nabyde právní moci alespoň jedno povolení k zprostředkování zaměstnání pro zaměstnavatele, přičemž rozhodující je datum, uveřejněné v Seznamu agentur práce, vedeném ze zákona státem na webu uradprace.cz. Jak je ale vidno, budou to velcí amatéři nebo velcí podvodníci. To druhé spíše, protože jste jim už určitě podepsal notářsky ověřený Souhlas s uvedením do funkce odpovědného zástupce, který je při podání žádosti nezbytný. Takže se nyní nemůžete stát odpovědným zástupce nikde jinde, i kdyby Vám nabídli lepší podmínky. Tudíž Vy přicházíte o peníze a oni na Vás vydělávají. A ty lepší podmínky skutečně existují, protože podle názoru APA by s Vámi měla být smlouva uzavřena ihned při podpisu a od data podpisu Souhlasu. Už totiž jste odpovědným zástupcem a nemůžete jím být nikde jinde a za to Vám náleží odměna. Viz třeba tento inzerát. Podle něj jste právě přišel (a firma na Vás ušetřila) 40-60 tisíc Kč čistého.
Pokud chcete pomoci a nemít dále s takovou firmou nic společného, kontaktujte nás třeba emailem nebo telefonicky. Souhlas lze odvolat, poradíme Vám kde a jak.