Média o nás rok 2010 a starší

Lidové Noviny, 25. 10. 2010

Mzdy má chránit nové pojištění, peníze za svou práci dostanete vždy

Agentury práce se od ledna pojistí proti úpadku podobně jako cestovky. Pojišťovny i agentury ale váhají.

Bezmála půl milionu lidí, převážně Čechů, kteří v tuzemsku každoročně pracují pro některou z agentur práce, má mít od Nového roku jistotu, že peníze za svou práci vždy dostanou. Zprostředkovatelské firmy by se podle nového zákona měly pojišťovat proti svému krachu i krachu svého klienta.

Novela zákona o zaměstnanosti v současné podobě počítá s tím, že by se agentury povinně pojišťovaly až do výše trojnásobku měsíční mzdy všech svých přidělených zaměstnanců. S platností normy se počítá od začátku příštího roku, agentury však její podobu chtějí změnit a zatím tápou také pojišťovny. Parlament začne o novele jednat příští týden a coby součást protikrizových opatření ji zřejmě čeká zrychlené řízení.

Personální agentury proti tomu protestují i přesto, že opatření původně samy navrhovaly. „My jsme chtěli, aby agentury byly pojištěny proti úpadku klienta. Když totiž firma skončí v konkurzu a agentura nedostane zaplaceno, může to znamenat, že nedostane zaplaceno ani zaměstnanec. Na ministerstvu k tomu ovšem přidali i pojištění agentury proti vlastnímu úpadku,“ popsal Luboš Rejchrt, prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb.

V Česku agentury práce ročně zaměstnají téměř 500 tisíc lidí, jen malou část z nich tvoří cizinci, Čechů je přibližně 80 procent. Většina úvazků je krátkodobá, při přepočtu na pevné úvazky se však stále jedná asi o 100 tisíc lidí. Pojištění proti vlastnímu úpadku by však podle Rejchrta služby agentur znatelně prodražilo.

„Museli bychom platit hromady peněz za pojištění, což povede ke zdražení služby. Když se budeme pojišťovat proti vlastnímu úpadku, tak se musíme pojistit z obratu celé firmy. Kdežto kdyby šlo jen o pojištění proti úpadku klienta, bude to cenově jinde. Přece jen se nepředpokládá, že zkrachují všichni najednou,“ uvedl Rejchrt.

Zákon ostře sledují také tuzemské pojišťovny, které by musely nabídnout odpovídající produkty. Podle nich je problém především v tom, že kvůli neustále se měnícímu počtu zaměstnanců agentur bude těžké stanovit pojistnou částku.

„Téma pojištění pracovních agentur proti úpadku pečlivě sledujeme a nad dostupnými verzemi připravovaných legislativních změn byla našimi odborníky vedena celá řada diskusí. Z našeho pohledu obsahuje navrhovaná úprava ve stávající podobě řadu nepřesností, například povinné pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře je definováno daleko detailněji,“ popsal mluvčí Generali Jiří Cívka.

Právě kvůli tomu jednají s ministerstvem od minulého týdne kromě personalistů také pojišťovny. „Je otázka, zda za navrhovaných podmínek budou agentury vůbec schopny určit, na jakou pojistnou částku mají být pojištěny, aby se vyhnuly podpojištění, a jakým způsobem by probíhala aktualizace častých změn. Dále je třeba vzít v úvahu, že pro sjednání pojištění je nutné předložit celou řadu finančních a účetních dokumentů. Na to, jakým způsobem bude zajištěna spolupráce daného uživatele, nedávají navrhované právní úpravy zcela jasnou odpověď,“ dodal Cívka.

Změna by se dotkla nejen skutečných personálních agentur, ale všech společností, které mají licenci ke zprostředkování zaměstnání i z jiných důvodů. Velké společnosti si ji pořizují zejména proto, že jim současná úprava jinak neumožňuje převádět zaměstnance z jedné části firmy do jiné. Mezi přibližně 1700 českých agentur práce proto teoreticky patří i Česká národní banka, ČEZ, AAA Auto, IBM, ČSOB, Česká spořitelna a desítky dalších předních společností napříč všemi obory. Podle ministerstva práce stále existuje prostor pro změny, za návrhem v současné podobě si nicméně stojí. „Cílem opatření je zvýšit právní jistotu zaměstnanců agentur práce v případě, že by došlo k jejímu úpadku. Tato úprava by měla platit od 1. ledna 2011.

S Asociací poskytovatelů personálních služeb vedeme průběžná jednání, v rámci připomínkového řízení ale nezazněly ze strany ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu nebo asociace personálních služeb žádné připomínky k tomuto návrhu,“ řekla Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce.

KOHO SE MÁ POJIŠTĚNÍ TÝKAT
Zprostředkovatelské firmy by se podle nového zákona měly pojišťovat proti svému krachu i krachu svého klienta.
500 000 zaměstnanců
100 000 dlouhodobých úvazků
400 000 krátkodobých úvazků
80 % Češi
20 % cizinci
10-15 tisíc nejběžnější plat
Novela zákona o zaměstnanosti počítá s tím, že by se agentury povinně pojišťovaly až do výše trojnásobku měsíční mzdy všech svých umístěných zaměstnanců.

VOJTĚCH BEDNÁŘ
•   Diskuze   •   odkaz  •

Týdeník Sedmička, 07. 07. 2010

Brigády? Jsou, ale je jich dost málo

Mají studenti šanci v létě si na brigádě vydělat nějaké peníze? Sedmička zjistila, že možnosti jsou velmi omezené.

Za šedesát až osmdesát korun na hodinu pracují v létě studenti v aquaparku v Karviné. Není to mnoho, ale i tak zájem převyšuje poptávku. „Brigádníky využíváme hlavně na letním koupališti, protože je to pouze sezonní práce na léto,“ řekl ředitel společnosti Stars Petr Dyszkiewicz. V aquaparku v Karviné najde v létě práci zhruba deset brigádníků. „Přijímáme plavčíky i lidi na pomocné práce jako je úklid nebo kontrola lístků. Plavčíci musí mít samozřejmě speciální kurz,“ vysvětluje vedoucí koupaliště Taťána Červená.

Jednou z největších zprostředkovatelských agentur v regionu je Job-centrum Ostrava, která má od poloviny května místa pro asi třiadvacet tisíc lidí. „Brigády máme, ale trh poznamenala krize. Loňský rok byl kvůli tomu katastrofální, letos máme necelých padesát procent z nabídek, které byly před krizí,“ uvedl šéf agentury Radovan Burkovič. Kdo brigádu hledá až teď, nemá to jednoduché. „Začala jsem se o brigádu zajímat až v květnu, což bylo trochu pozdě. Nevím, jestli se vůbec někam dostanu,“ říká studentka Ostravské univerzity Magdaléna Nováková.

Lidé potvrzují, že možností, kde sehnat na léto brigádu je v Karviné málo. „Pokud nemáte známosti, je to téměř nemožné,“ stěžuje si Pavel Dolejš. Volná místa tradičně nabízejí supermarkety. „Máme zájem o brigádníky speciálně v letních měsících, kdy naši zaměstnanci čerpají dovolenou. Podle potřeb obchodu je to nejčastěji u pokladny či doplňování zboží,“ uvedla Eva Karasová, manažerka řetězce Tesco Stores České republiky.

Každým rokem přijímají brigádníky i velké společnosti na Novém poli ve Starém Městě. „Přijímáme řádově desítky lidí. Letos už máme přes dvě stovky přihlášených zájemců. Speciální požadavky nejsou žádné, proto rozhoduje pořadí,“ vysvětluje personalistka společnosti Shimano Alexandra Kubalová.

Petra Sasínová
•   Diskuze   •   odkaz  •

Týdeník Sedmička, 22. 06. 2010

Brigády? Pořádně hledejte!

Mohou si studenti vybírat z hromady nabídek brigád? Kdepak. Sedmička zjistila, že možnosti jsou velmi omezené.

Za pětapadesát až pětašedesát korun na hodinu pracují v létě studenti v aquaparku Olešná ve Frýdku-Místku. Není to mnoho, ale i tak zájem několikanásobně převyšuje poptávku. Studenti, kteří skutečně chtějí v létě pracovat, se musejí snažit. „Bereme na léto zhruba čtyřicet studentů. Máme z čeho vybírat, protože zájem je obrovský,“ říká šéf městské společnosti Sportplex Petr Slunský. Brigádníky přijímá především do letního aquaparku Olešná. Studenti dělají plavčíky či pomocné síly. Hlídají, aby se někdo neutopil, vysypávají odpadkové koše, regulují provoz na parkovišti. „Studenti, kteří k nám v létě nastoupí, se hlásili od března do poloviny dubna. Museli poslat i motivační dopis a poté napsat písemný test,“ říká Slunský. Ač nejde o příliš výnosnou brigádu, společnost zájemce podrobuje důkladnému výběru. „Plavčíci zodpovídají za životy návštěvníků, proto to není jen tak,“ vysvětluje Slunský. Navíc, když je škaredě, prší a lidé se nechtějí koupat, práce není.

Brigády studentům nikdo nenabízí. Musejí se sami ptát. Jednou z největších zprostředkovatelských agentur v regionu je JOB-centrum Ostrava, která má od poloviny května místa pro asi třiadvacet tisíc lidí. „Brigády máme, ale trh poznamenala krize. Loňský rok byl kvůli tomu katastrofální, letos máme necelých padesát procent z nabídek, které byly před krizí,“ uvedl šéf agentury Radovan Burkovič.

Kdo brigádu hledá až teď, nemá to jednoduché. „Začala jsem se o brigádu zajímat až v květnu, což bylo trochu pozdě. Nevím, jestli se vůbec někam dostanu,“ říká studentka Ostravské univerzity Magdaléna Nováková. Firmy, které nabízejí krátkodobou práci, jsou především stavební. Dále jsou to společnosti, které se zabývají třeba údržbou zeleně, a firmy potravinářské. Zástupce ředitele Úřadu práce Frýdek-Místek Vladimír Patáčik potvrdil, že příležitostí ke krátkodobé práci je ve městě málo. „V zemědělství je to velmi špatné. Ani ve stavebnictví toho moc není. I když se dá hovořit o sezonní nabídce, nikdo teď ve Frýdku-Místku nestaví nic velkého, kde by se uplatnilo více brigádníků,“ řekl Patáčik.

Brigádu lze tradičně získat v supermarketech. „Máme zájem o brigádníky speciálně v letních měsících, kdy naši zaměstnanci čerpají dovolenou. Podle provozních potřeb obchodu je to nejčastěji u pokladny či doplňování zboží,“ uvedla Eva Karasová, manažerka řetězce Tesco Stores České republiky. Studenti se mohou v omezené míře uplatnit například ve frýdecko-místecké pobočce hutní firmy ArcelorMittal. „Máme vlastní portfolio zaučených studentů, kteří nastupují podle potřeby. Další zájemce můžeme do seznamu zapsat, ale práci jim o nadcházejících prázdninách nenabídneme,“ uvedl personální ředitel pobočky Rostislav Tkáč.

Brigádníky tradičně bere městská společnost Sportplex, která provozuje aquapark Olešná. I když si tam mladí lidé vydělají jen pětapadesát až pětašedesát korun na hodinu, musejí se o práci hlásit už na jaře a projít výběrovým řízením. „Letos bereme asi čtyřicet lidí. Dáváme přednost lidem, které jsme už dříve zaměstnali a měli s nimi dobrou zkušenost. Oceňujeme kvalifikaci plavčíka nebo zdravotníka,“ uvedl šéf společnosti Petr Slunský. Zájemci musejí dokonce přijít k testu. Nakonec mnozí nedělají nic jiného, než že vysypávají odpadkové koše. „Je to jedna z mála možných brigád ve městě. Vypadá to, že je to pohodička, člověk je u vody, opaluje se, ale když je velký nával, tak se musí ohánět. Odpadkové koše jsou neustále plné, lidé parkují, kde nemají,“ popisuje práci v aquaparku student Jan Vymětal.

Krize je dlouhodobě patrná v zemědělství. „Je to špatné. Brigádníky nepřijímáme, zemědělství je v útlumu. Předloni jsme museli zavřít žampionárnu. Třicet lidí přišlo o zaměstnání, a tak o práci pro studenty nemůže být řeči,“ uvedl ředitel společnosti Beskyd Argo Palkovice František Žídek. Zájemci najdou brigádu prostřednictvím agentur, které organizují práci v zahraničí. Je to například Coolagent, která posílá studenty například do hotelů v Řecku. Lze jet i na klasické chmelové brigády do Čech. Lidé se musejí ale včas přihlásit, protože zájem je veliký. Dívky i chlapci také snadno najdou brigádu v barech a restauracích ve městě.

Petra Sasínová
•   Diskuze   •   odkaz  •