Aktuality

Aktuality rok 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 a starší.

10.05.2017

APA vydala tiskovou zprávu "Svátek nelegální práce. Poslanci sebrali legálním agenturám práce půl miliardy, mafiáni tleskají. "

Výbor Asociace pracovních agentur vydal 10.05.2017 tiskovou zprávu ke poslanci ve Sněmovně schválené diskriminační novele č.911 o agenturách práce. Ukázal, že pod rouškopu boje s nelegální prací, obrali poslanci nezostyšně legální agentury práce o více než půl miliardy korun českých. Novelu zákona připravilo MPSV v součinnosti s odbory a nadnárodními agenturami práce s jediným cílem - výrazně zkomplikovat život malým a středním agenturám práce. Ne zatnout tipec mafiánům a otrokářům, jak tvrdí, ale jen legálním agenturám práce.

Celou zprávu naleznete v sekci Tiskové zprávy.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


18.04.2017

Reakce agentur práce na ve 3.čtení poslaneckou sněmovnou schválený vládní návrh novely Zákona o zaměstnanosti, sněmovní tisk č.911

APA informuje v kritických situacích kromě svých členů i nečlenské agentury práce. V legislativní džungli ČR nesdílí APA názor, že neznalost zákona neomlouvá. Proto také informovala o ve 3.čtení poslaneckou sněmovnou schváleném vládním návrhu novely Zákona o zaměstnanosti, sněmovní tisk č.911 První reakce postižených agentur práce na sebe nedaly dlouho čekat. Některé pod podmínkou anonymity - ano, strach z represe státních orgánů je po letitých zkušenostech u nich veliký - APA zveřejňuje alespoň s uvedením kraje kde působí.

1) Agentura práce Praha:
K Vašemu popisu vládního materiálu a správným konstatováním dodávám, že řadě poradenských firem mého typu, které se zabývají psychologickým a personálním poradenstvím, tedy především vyhledáním a optimalizací výběru kandidátů, často následně jejich výcviky a koučinkem, je vnucena pozice "agenturní zprostředkovatelny práce". Pro nikoho práci nezprostředkováváme a potencionální zaměstnanci nám nic neplatí, natož abychom je přeprodávali.
Požadovat desetinásobný poplatek za poníženou supliku a následně za eventuálně úspěšné přezkoušení podnikání po 3 letech (z čeho?) je jednoznačně snaha o vrchnostenskou kontrolu a ovládání soukromých firem. A kauce pro stát? Proč proboha? Budeme se snažit zjistit, jak je to s podmínkami v ostatních zemích. Moc si od toho neslibuji, ale věřím, že nám někteří naši partneři ze 40 zemí odpovědí.
Nadnárodní Asociace poskytovatelů personálních služeb, která se často pasuje do role našeho zástupce, sdružuje jen23 firem - takže pouhé 1 % všech agentur práce!!! Náš názor je:
a) již z důvodové zprávy je zřejmé, že za peníze podnikatelů chtějí řešit úředníci svoje pohodlí a neschopnost řídit společenské procesy, místo řešení skutečných potíží - populační křivka, struktura investic, demografický vývoj - chtějí trestat Ty, kteří se snaží pomáhat hasit palčivé potíže podnikatelů.
b) na opatření doplatí především malé a střední subjekty, které se specializují na kvalitní a zákaznicky orientované poradenství. Velké firmy budou mít stejné náklady jako drobní poradci. Což ty drobné velmi znevýhodní. c) při průměrném počtu kolem cca 3 - 5 ti osob pracujících v agentuře práce jsou částky kaucí a poplatků nejen neoprávněné, ale i nestydatě vysoké, ve své kumulaci se pohybují na úrovni franšísového poplatku, kdy je za podobné prostředky poskytováno know how a marketingová podpora. Zde přinese pouze zdržování od práce a zvyšování nejistoty podnikatelů a jejich zaměstnanců.
d) povede k monopolizaci
e) omezuje svobodné podnikání a opět znevýhodňuje české subjekty, protože zahraniční zde mohou působit bez kontroly
f) nediferencuje jednotlivé typy personálně poradenských služeb a vnucuje každému stejnou roli - podobně jakoby by každý, kdo v práci řídí auto a veze kolegy, byl považován za taxikáře.
g) nastoluje ideální podmínky pro korupci úředníků a klientelismus.
h) jednoznačně signalizuje zájem získat od podnikatelských subjektů - bez poskytnutí jakékoli přidané hodnoty - finanční prostředky, komplikovat jejich působení a posílit svoji nadřazenost nad podnikatelskými subjekty.

2) Agentura práce Olomoucko:
Malou personální agenturu provozuji již 8. rokem a shodou náhod mám za sebou v tomto týdnu telefonát s ministerským úředníkem. Po loňském správním řízení, který se mnou MPSV zahájilo z důvodu nesplnění zákonné oznamovací povinnosti (výkaz činnosti personální agentury) jsem se domnívala, že už se žádné podobné překvapení konat nebude. Byla jsem vyvedena z omylu. Při vyplňování výkazu, jsem zjistila, že mi loni v listopadu skončila přidělená licence. Lehce jsme se zděsila a začala jsem problém řešit. Vlídný pan úředník mi řekl, že musím poslat kompletní balík podkladů tak, jak jsem již 2x učinila a že má žádost bude opět kompletně posouzena (včetně prověrky na ministerstvu vnitra). Současně mne nenápadně upozornil na navýšení poplatku za povolení. Vzhledem k tomu, že zprostředkování je v mém podnikání pouhým zlomkem činnosti, mám samozřejmě z podobných novinek "velikou radost".
Chápu obavu ministerstva ze zneužívání přidělených licencí, ale upřímně nerozumím tomu, proč jsem apriory podezřelá i já. Pevně doufám a věřím, že zákonný návrh neprojde. V opačném případě se již těším na ministerské prověrky (už vidím, jak mi nějaký vysoce kvalifikovaný ministerský úředník vysvětluje, co a jak dělám ve své práci špatně a proč další povolení nedostanu).

3) Agentura práce Ostravsko:
V minulém roce se na politickou objednávku - viz jarní hon politiků na agentury práce ve jménu záchrany pracovních míst pro české občany před cizinci, dováženými prý agenturami práce - roztrhnul u nás pytel s kontrolami. Přestože jsme žádné cizince neměli a podle zákona ani mít nesmíme. S výjimkou osob z EU. Máme jen pár Slováků, jednotlivce mezi stovkami našich zaměstnanců. Po Úřadu práce na nás nastoupil Státní úřad inspekce práce, ten už u nás byl dvakrát. Následně přišly 4 zdravotní pojišťovny a pak s pravidelnou kontrolou i Správa sociálního zabezpečení. I v době krize, kdy jsme řešili poloviční a větší propad tržeb a uvažovali o ukončení činnosti, jsme se místo hledání zakázek věnovali úředníkům a nosili jim stohy papírů, jimiž se pak sáhodlouze probírali. Většinou právě a jen těch papírů, které jsme jim už předtím dle zákona poslali. Jen si prý přišli ověřit "jejich pravost". Z takových kontrol je člověk na mrtvici. A z toho, že toto živí ze svých krvavých daní, obzvláště.

4) Agentura práce Karlovarsko:
Děkujeme za zasílané informace. To je vážně silné kafe. Ty 3leté intervaly jsou též úplně absurdní. Kdyby takto přezkoumávali piloty nebo dispečery atomové elektrárny, tak prosím. Ale lidi, kteří se starají o to, aby fůra dalších lidí měla práci? To je vážně příšerné. Stále doufám, že se tuto šílenost podaří ještě nějak stopnout.

5) Agentura práce Olomoucko:
Dávám Vám 100% za pravdu. Podnikám v tomto oboru 14 let a na naše bedra ze strany MPSV je nakládáno více a více. Zkouší, kolik vydržíme nebo chtějí mít monopol na své Úřady práce, kde - jak dobře víme - úředníkům placeným z našich daní nezáleží na umístění či neumístění svých nezaměstnaných. Většinou jde pouze o tabulky a přečkáni osmihodinové pracovní doby. Já jsem touto šikanou znechucen již delší čas a považuji to za boj s větrnými mlýny. Přesto nám držím palce.

6) Agentura práce Jesenicko:
Děkuji za Vámi poslanou informaci o změnách zákonů, ze které se mi dělá opravdu špatně. Již teď je problém, při dodržování zákona, dodávat někomu legálně zaměstnance, protože ti jsou neskutečně drazí. Pokud vstoupí v platnost tento nesmysl, tak to můžeme rovnou zabalit. Jestli to odůvodňují tím, že agentur práce je moc a nestíhají je kontrolovat, tak u nás je kontrola z Úřadu práce pravidelně každý rok v dubnu!

7) Agentura práce Praha:
Osobně se domnívám, že za těmito likvidačními návrhy stojí určité agentury práce, které se jen snaží zlikvidovat konkurenci. Pravděpodobně se jedná o subjekty blízké našim lobistům nebo zákonodárcům. Nedivil bych se tomu, kdyby zde vznikl omezený kartel, který si tímto způsobem chce zvýšit poptávku po jejich službách tím, že "odstřelí" konkurenci. Elegantní řešení, které se všem ostatním bude jevit jako (promiňte mi to slovo) "zhovadilost" našich úředníků. Úředník musel dostat nějaký impuls - poptávku po takovýchto změnách. Zkuste se, prosím, nad tímto zamyslet.

8) Agentura práce okres Litomyšl:
Jsme jedna z agentur práce, která šikanu státních úředníků pociťuje na každém kroku. Mám sto chutí se vším praštit. Nejenže za vystavení jakéhokoliv povolení platíte jak blázni, tak hlavně čekáte několik měsíců, než se "nahoře" někdo pohne, aby Vám tyto povolení vydal. Nebýt zaměstnanců agentury práce, kde by byly všechny velké podniky, které na tom jen vydělávají? Neboť nikdy nedostanete takové peníze, aby Vaši zaměstnanci byly na tom tak, jako kmenoví. Zákon nezákon. Dovolání není. Ber nebo nech být. Takhle budou brzo všechny legální agentury práce končit, protože taková práce Vás prostě nebaví.

9) Agentura práce Teplicko:
Mě je z toho špatně. Nečekáme od úředníků nic, co by nám mohlo ulehčit. Naopak, nakládají nám a přitom mám pocit, že jde jen o jedno - vytvořit si pro sebe nejen zdůvodnění potřebnosti, ale současně si na sebe vydělat. Jsem zvědavá, až někdo z nich bude mít pracovní dobu jako já, kdy bude schopen přezkoumávat mé povolení a na základě čeho usuzovat, zda mi ho prodlouží či ne. Současně mne to nadzvedává z důvodu, že sice máme povolení za 15 tisíc, ale v podstatě se neživíme jako klasická agentura práce. Pouze zprostředkováváme pracovní místa pro uchazeče zdarma při další s tím spojené činnosti - realizaci projektů z ESF, tj. při rekvalifikacích atp.. Takže, z čeho budeme desetinásobné poplatky a kauce hradit? Z jiné činnosti, jako spousta dalších vzdělávacích a poradenských společností? Přesto v konečném výsledku umístíme na trh práce více uchazečů, než celý místní Úřad práce.

10) Agentura práce Klatovsko:
Co k tomu dodat? Nemám slov .... . Opět se potvrzuje, že již tak rozbujelý státní aparát by rád navýšil další řady úředníků, vytvořil opět prostor pro další případnou korupci atd.. Dosavadní kontrolní činnost odpovědných institucí nebyla a není schopna v oblasti agentur práce oddělit "zrno od plev" a zamezit takto řadě prý nepoctivých agentur práce (jak tuzemských, tak zahraničních) nadále na teritoriu ČR "podnikat" a tak má v návrhu "něco nového". Kauce, poplatky, regulace. No, uvidíme. Jsem osobně zvědav, jak bude např. i mou agenturu práce pro udělení návazného povolení prověřovat komise – z čeho? V oblast pracovněprávní a personální činnosti se aktivně pohybuji již skoro 20 let. Absolvoval jsem řadu postgraduálních studijních programů se specializací na pracovní právo a související právní normy, personalistiku a řízení lidských zdrojů. Co lze ještě od takových návrhu očekávat? Ve finále mimo jiné i zdražení našich služeb. Je logické, že si agentury práce na to musejí vydělat. A kdo jim to dá, jedině podniky, které od nich objednávají. Peníze neprší z nebe. Koho tímto vlastně zlikvidují? Jakou část agentur práce to nejvíce postihne? Jen nás, legální.

11) Bývalá agentura práce Louny:
Přeji hodně sil v tomhle neskutečném "blázinci". S politováním Vám ale musím sdělit, že mně nervy po deseti letech řekly "stop" a poslala jsem milou agenturu práce do pekel a začala se orientovat na staré lidi. Neb populace nám stárne, tak snad tohle budoucnost má. Přeji Vám pozůstalým všechno dobré a hlavně zdraví.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


13.04.2017

MPSV se inspirovalo kaucemi pro prodejce paliv - jak může legální trh agentur práce dopadnout, ukazuje právě špatná zkušenost s nimi. Co se tehdy stalo, nedá se odestát.

Výbor Asociace pracovních agentur kritizuje půlmilionové kauce pro agentury práce, které by podle návrhu novely Zákona o zaměstnanosti, sněmovního tisku č.911, musely skládat i dlouhými lety činnosti a mnohými kontrolami prověřené agentury práce. A to bez ohledu na jejich velikost. Pro malé je likvidační, velcí kauci ani nepocítí. K tomuto závěru vede APA i otřesná zkušenost se zavedením kaucí pro prodejce paliv, kde nakonec zasahoval ústavní soud a nařídil podmínky stanovit dle velikosti subjektů. Likvidační práce ale již byla vykonána. Co se tehdy stalo, nedá se odestát.

Lidové noviny přinesly v roce 2014 zprávu "O byznys s benzinem je malý zájem.". Vychází z informací ministerstva a říká: "Po zavedení povinných kaucí pro podnikatele s pohonnými hmotami v říjnu 2013 klesl počet distributorů z 1.960 na současných 160. Zavedení kauce vyhnalo z trhu zhruba 1.400 pochybných, mnohdy podvodných firem, ale i 300 až 400 menších poctivých distributorů, kteří na úhradu kauce neměli peníze. Kauce pro firmy obchodující s pohonnými hmotami byla původně pouze ve výši 20 mil. Kč. Již skoro 5 měsíců, po zásahu Ústavního soudu, je pro firmy s prodejem od 300 tis. litrů do 3 mil. litrů čtvrtletně povinná kauce snížena na 10 mil. Kč, zájem o ni však zůstává v řádu jednotek žádostí." Přesně tímto způsobem může dopadnout agenturní zaměstnávání. Rozvrácené firmy už nikdo na trh nevrátí.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


11.04.2017

APA vydala tiskovou zprávu "K výročí 5 let ukrajinských otrokářů v Brně dárek od MPSV: nová likvidační pravidla pro legální agentury práce"

Výbor Asociace pracovních agentur vydal 11.04.2017 tiskovou zprávu ke snahám ministerstva práce a ministerstva vnitra schválit diskriminační novelu č.911 o agenturách práce. Na příkladu fungování ukrajinské otrokářské mafie v Brně, o níž psal deník Právo, nazorně ukázal, jak funguje a že novela zákona o zaměstnanosti to nezmění. I když bude ministryně práce Michaela Marksová tvrdit naprostý opak. Novelu zákona připravilo MPSV v součinnosti s odbory a nadnárodními agenturami práce s jediným cílem - výrazně zkomplikovat život malým a středním agenturám práce. Ne zatnout tipec mafiánům a otrokářům, jak tvrdí, ale jen legálním agenturám práce.

Celou zprávu naleznete v sekci Tiskové zprávy.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


07.043.2017

Noví členové v APA

Výbor Asociace Pracovních Agentur přijal jednomyslně nového Člena APA. Stala se jím společnost Surety jobs s.r.o. z Vysokého Mýta. Předmětem činnosti firmy Surety jobs s.r.o. jsou služby pro firmy automobilového, strojírenského a leteckého průmyslu, jejich zákazníky a dodavatele. Firma je složena z kamarádů a kolegů s bohatými zkušenostmi, praxí a se zodpovědným a férovým přístupem. Management firmy v roce 2016 nastavil vysokou kvalitu a standart poskytovaných služeb a v dalších letech chce tyto priority jenom vylepšovat. Zakázky realizuje maximálně efektivně, s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníka. Všichni zaměstnanci jsou průběžně školeni o zásadách všech odvětví průmyslu, kde působí a důležitosti kvality při činnosti. Všichni zaměstnanci jsou školeni na BOZP. Všichni pracovníci používají firemní uniformu s logem firmy a jmenovkou.

APA vítá ve svých řadách i nově vzniklé agentury práce, kterým je do začátků profesionální oporou a umožňuje vyhnout se některým typickým začátečnickým chybám. Zároveň tím zajišťuje profesionalizaci jejich působení na trhu práce a dodržování vysokého standardu poskytovaných služeb v souladu s Etickým kodexem APA a se Stanovami APA.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •


07.04.2017

APA vydala tiskovou zprávu Proč ministři lžou o agenturách práce?

Výbor Asociace pracovních agentur vydal 07.04.2017 tiskovou zprávu ke snahám ministerstva práce a ministerstva vnitra schválit diskriminační novelu č.911 o agenturách práce. Oba politici, Michaela Marksová i Milan Chovanec (oba ČSSD), se neštítí v médiích pronášet na její podporu jednu lež za druhou. Snaží se tak zamaskovat fakt, že novelu zákona připravilo MPSV v součinnosti s odbory a nadnárodními agenturami práce s jediným cílem - výrazně zkomplikovat život malým a středním agenturám práce. Ne zatnout tipec mafiánům a otrokářům, jak tvrdí, ale jen legálním agenturám práce. Ovšem těžko zamaskovat něco, co MPSV uvede přímo písemně do důvodové zprávy k zákonu a ministryně Marksová se tím chlubí na tiskových konferencích i v rozhovorech pro média. Kdyby totéž dělal ministr obchodu, nepokrytě prosazoval nadnárodní obchodní řetězce na úkor malých prodejen, šel by od válu. Ministryni práce to kupodivu prochází. Alespoň by k tomu nemusela používat lživá tvrzení, které po ní ochotně opakuje její stranický kolega. Všechny níže uvedené lži APA vyvrací a uvádí na pravou míru předloženými důkazy:

Lež první – V ČR je 2 tisíce agentur práce, v Německu jen 20, musíme jejich počet snížit
Lež druhá - Je třeba výrazně zpřísnit zákon o pracovních agenturách, které často najímají cizince
Lež třetí - Zaměstnávání cizinců v ČR s sebou nese problémy se zvýšenou kriminalitou, ale i s ubytováním těchto lidí, které je často na hraně zákona
Lež čtvrtá – Dnes, když firma přibere agenturního zaměstnance, tak se může vymluvit na to, že neví, kolik vlastně bere. Ti lidé jsou u nás velmi často zneužíváni, dostávají za práci mnohem nižší odměnu, tomu bychom rádi zabránili
Lež pátá - Doufáme, že po schválení novely se počet agentur zredukuje a vyřeší se i problémy, které do regionu tyto agentury zčásti přinášejí.

Přivítáme, pokud poslanci nepodlehnou předvolební kampani obou politiků a legislativnímu konkurenčnímu boji. Schválením sněmovního tisku č.911 se otevřou dveře otrokářským mafiím dokořán. Jeho třetí čtení v PSP proběhne už 12.4.2017.

Celou zprávu naleznete v sekci Tiskové zprávy.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


06.04.2017

Prezident APA potvrzen za zaměstnavatele ve funkci místopředsedy a člena Výboru Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů na roky 2017-2020

Asociace Pracovních Agentur je pomyslným prostředníkem mezi firmami a zaměstnanci. Sdružujíce agentury práce, které mají v předmětu činnosti vyhledávání zaměstnání pro uchazeče o práci i vyhledávání zaměstnanců pro firmy. I to je důvod, pro před lety vstoupila jako kolektivní člen, reprezentující zaměstnavatele, do Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů (AKV).

Svým přínosem a znalostí problematiky zaměstnávání, včetně návazných oblastí daní, pojistného, dávek, práv a povinností zaměstnanců i zaměstnavatelů, se jí dostalo cti účastnit se jednání odborného orgánu AKV, Kolegia expertů. Ten se vyjadřuje ke sporným otázkám a výkladovým problémům v oblasti zaměstnanosti s důrazem na respektování zákonů i svobodné vůle všech zúčastněných stran trhu práce. Jeho Stanoviska pak bývají hojně citována odborným tiskem a vychází se z nich i při osvětové činnosti formou seminářů a konferencí, pořádaných pravidelně AKV. Podílí se na nich totiž experti napříč trhem práce, z podnikové sféry, práva, daní, mezd, ekonomiky, odborů i státní správy.

Na 26. volební valné hromadě AKV v Praze 5.4.2017 byl Ing. Radovan Burkovič, prezident APA, potvrzen za zaměstnavatele ve funkci místopředsedy a člena Výboru Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů na roky 2017-2020.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •


03.04.2015

APA přispěla, v rámci členství v Sekci zaměstnanosti a práce Hospodářské komory ČR, k připomínkování vládního návrhu zavedení elektronické neschopenky

APA přispěla, v rámci členství v Sekci zaměstnanosti a práce Hospodářské komory ČR, k připomínkování vládního návrhu zavedení elektronické neschopenky, který MPSV předkložilo schůzi Rady hospodářské a sociální dohody (tripartita). APA rovnou nesouhlasí s celým materiálem pro jeho základní systémový rozpor, dobrovolnost. Detaily jsou pak naprosto podružné. Pokud chce stát mít elektronické neschopenky, pak povinně a pro všechny. Jinak vše dopadne jako v případě elektronických zdravcotních karet, tedy fiaskem a škodou v promrhaných miliardách pro daňové poplatníky. celé znění připomínek je v části Názory, stanoviska.

•   Diskuze   •


17.03.2017

Noví členové v APA

Výbor Asociace Pracovních Agentur přijal jednomyslně nového Člena APA. Stala se jím společnost DMT HR4Job s.r.o. z Ostravy. Společnost DMT HR4Job s.r.o., vznikla v roce 2012 v Českém Těšíně jako subjekt, založený polskými majiteli s cílem poskytování služeb agentur práce podle českého práva. Povolení od MPSV obdržela v roce 2014 ještě pod názvem AWR POLKOR s.r.o.. V roce 2017 se přestěhovala do Ostravy a kapitálově do ní - spolu se změnou názvu - vstoupil i český spolumajitel a jednatel, s dlouholetými zkušenostmi z polského trhu. Cílem je poskytovat klientům služby jak v dočasném přidělování zaměstnanců a zprostředkování kvalitních uchazečů, tak i poradenství v pracovněprávní oblasti.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •


15.03.2017

APA vydala druhou tiskovou zprávu ke kauze nelegálních cizinců v Rohlik.cz, její podezření se potvrdilo.

Výbor Asociace pracovních agentur vydal 12.3.2017 obšírnou Tiskovou zprávu ke kauze nelegálních cizinců v Rohlik.cz. Detailně v ní rozebral situaci, kterou APA dlouhodobě na poli nelegálního zaměstnávání sleduje a pranýřuje. Za obecného nezájmu vlády, MPSV a zákonodárného sboru. Jak se po pondělním veřejném přiznání Rohlik.cz ukázalo, šlo o zastřené agenturní zaměstnávání a APA měla pravdu. Mafie a otrokáři zústávají nepovšimnuti. Firmy, objednávající ve velkém jejich služby, nepostiženy. Zato se mohou vláda, MPSV i poslanci doslova přetrhnout v dalším omezování legálních agentur práce. Aktuálně novelou Zákona o zaměstnanosti, sněmovním tiskem č.911, který míří v poslanecké sněmovně do 3.čtení. Jeho cílem je likvidace malých a středních agentur práce celým balíkem byrokratických a finančních postihů. Zákonodárci tím nahrávají do karet pouze nelegálům. Celou zprávu naleznete v sekci Tiskové zprávy.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


15.03.2017

Výbor APA, v reakci na vývoj kauzy Rohlik.cz, varoval poslance před přijetím chystané regulace legálních agentur práce. Povede pouze k nárůstu podobných kauz.

Výbor Asociace pracovních agentur se obracel v minulých 2 měsících, jménem všech členů APA, ve věci sněmovního tisku č.911, kontroverzního vládního návrhu novely zákona o zaměstnanosti č.435/2004 Sb. a části Zákoníku práce, na všechny poslance. Tak, jak s ním postupně měli co do činění. Od výborů přes poslanecké kluby až po řadové poslance.

Tisk č.911 je nyní před 3.čtením. Obsahuje pozměňovací návrh na zrušení nově zaváděných půlmilionových kaucí pro legální agentury práce i nového §307b ZP, který omezuje agenturním zaměstnancům volbu zaměstnavatele. Naše námitky i pozměňovací návrh paní poslankyně Pekarové poslanci znají a mají je k dispozici.

Ve světle kauzy rozvážkového obchodu potravin Rohlík.cz, ze čtvrtka 9.3.2017, kde policie našla a vyhostila 85 nelegálně pracujících Ukrajinců, je novela, zamířená výhradně proti legálním agenturám práce, NAPROSTO ABSURDNÍ. APA, která zastupuje malé a střední agentury práce, v minulém týdnu situaci pro média obsáhle komentovala. Vydala k ní 12.3.2017 i prohlášení. V něm nastínila 3 možné scénáře, proč Policie ČR postupovala tak razantně.

Po pondělním veřejném přiznání spolumajitele Rohlík.cz ,pana Čupra, v televizním vysílání DVTV v rozhovoru s redaktorkou Drtinovou, bylo jasno. APA měla pravdu a Cé je správně - nešlo o agenturu práce ani o agenturní zaměstnance! Rohlík.cz se dopustil zastřeného agenturního zaměstnávání. Místo Dohody o dočasném přidělení s legální agenturou práce uzavřel Smlouvu o dílo s polskou pseudoagenturou bez licence. Navrch místo Poláků pracovali v jeho skladech Ukrajinci s polskými pracovními vízy. To je dle Zákona o zaměstnanosti, i dlouhodobého postoje Státního úřadu inspekce práce, nelegální zprostředkování zaměstnání. Především proto byli Ukrajinci zadrženi a vyhoštěni. Polská firma dodala Rohlíku.cz jen pracovní sílu (skladníky), nikoli službu. Objednávky od zákazníků jsou pro Rohlik.cz, zboží patří Rohlik.cz, sklad a technika ve skladu je v majetku Rohlik.cz. Ukrajinští skladníci připravili zásilky dle objednávek a pokynů od Rohlik.cz, rozvoz připravených zásilek provedl Rohlik.cz.

Jde opět o další negativní mediální kauzu, která se trefuje do pracovních agentur, ale s agenturním zaměstnáváním nemá vůbec nic společného. Veškeré mediálně probírané kauzy o zlých agenturách, se nikdy legálních agentur práce netýkaly. Vždy šlo o pseudoagentury, zastřené agenturní zaměstnávání, organizovaný švarcsystém, práci načerno bez dokladů a další zločiny. Přesto jsou legální pracovní agentury rok co rok šikanovány novými zákony a regulacemi, kdežto pseudoagentury naše zákonodárce nezajímají.

Novela, sněmovní tisk č.911, jde ruku v ruce se zaběhnutou praxí - legální agentury práce dále šikanovat, pseudoagenturám tím otevřít vyklizený trh. Předpokládáme, že poslanci jsou natolik inteligentní, aby po 14 letech existence agenturního zaměstnávání v Zákoně o zaměstnanosti pochopili, že OPAKOVANOU REGULACÍ LEGÁLNÍCH AGENTUR PRÁCE NEZLIKVIDUJÍ NELEGÁLNÍ PRACOVNÍ TRH. Podpoří proto zrušení nesmyslných půlmilionových kaucí i §307b, který diskriminuje agenturní zaměstnance ve výěru zaměstnavatele. Zabitím užitečných koček totiž škodlivé myši nezmizí, ale přemnoží se.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


12.03.2017

APA vydala tiskovou zprávu ke kauze nelegálních cizinců v Rohlik.cz.

Výbor Asociace pracovních agentur vydal obšírnou Tiskovou zprávu ke kauze nelegálních cizinců v Rohlik.cz. Detailně v ní rozebral situaci, kterou APA dlouhodobě na poli nelegálního zaměstnávání sleduje a pranýřuje. Za obecného nezájmu vlády, MPSV a zákonodárného sboru. Mafie a otrokáři zústávají nepovšimnuti. Firmy, objednávající ve velkém jejich služby, nepostiženy. Zato se mohou vláda, MPSV i poslanci doslova přetrhnout v dalším omezování legálních agentur práce. Aktuálně novelou Zákona o zaměstnanosti, sněmovním tiskem č.911. Nahrávají tím do karet jen nelegálům. Celou zprávu naleznete v sekci Tiskové zprávy.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


28.02.2017

APA vydala tiskovou zprávu k obsahu projednáváné novely Zákona o zaměstnanosti v poslanecké sněmovně.

Výbor Asociace pracovních agentur vydal Tiskovou zprávu k obsahu projednáváné novely Zákona o zaměstnanosti v poslanecké sněmovně. Požádala poslance o ochranu malých a středních agentur práce před novelou zákona z dílny MPSV, odborů a nadnárodních agentur práce. Zprávu naleznete v sekci Tiskové zprávy.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


21.02.2017

Ukončení členství v APA

Výbor Asociace Pracovních Agentur konstatoval ukončení členství společnosti Trend práce, s.r.o. z Prahy, když tato postupně přestala v České republice působit v dočasném přidělování a neobnovila si tříleté povolení. Funguje pouze samostatně původně partnerská společnosti Trend personal Slovakia, která však není členem APA.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •


22.12.2016

23.11.2016

Asociace pracovních agentur (APA) je ohledně neustálého a neúměrného zvyšování minimální a zaručené mmzdy stejného názoru - je to špatně

APA je ohledně neustálého a neúměrného zvyšování minimální a zaručené mmzdy stejného názoru, jako autor blogu týdeníku Euro Pavel Páral - je to špatně. U agentur práce se ke zmíněnému jevu přidává ještě další - podniky nám nadávají, že zdražujeme. Omyl, jen navyšujeme hrubé mzdy agenturních zaměstnanců dle dohod o dočasném přidělování podle diktátu vlády. Vláda práci zdražuje.

Komentář: Vláda velmi účinně rozšiřuje řady dlouhodobě nezaměstnaných

Na samotném institutu minimální mzdy se něco rozumného a pozitivního hledá dost těžko. Na jejím drastickém zvýšení, k němuž přistoupila naše socialistická vláda, lze nalézt snad jen příznaky předvolební ztráty soudnosti.

Jako vždy vzletně míří na zlé kapitalisty vykořisťující nebohé chudáky ve městech i na venkově, ale trefuje bolestivě právě ty nejpotřebnější. To je všem sociálním demokratům jedno. Nemluvě o odborářích z povolání pana Středuly, protože lidé pobírající minimální mzdu v odborech nejsou, a jestli náhodou někteří ano, tak na platy odborářských bossů přispívají tak leda nula nula nic.

Minimální mzda se využívá především v oborech s velmi nízkou přidanou hodnotou. Navýšení mzdových nákladů o více než jedenáct procent meziročně je zhusta likvidační, jak také třeba dost aktivně upozorňovali zaměstnavatelé. Například Družstevní asociace dokladovala, že mnoho malých prodejen na venkově toto navýšení nedokáže pokrýt ze svých marží. Tyto prodejny jsou již i tak o dost dražší než velké řetězce ve městech. Dotovat je žádný vlastník nebude.

Čeká je tak likvidace, při níž přijde pár ženských o práci. Sice mizerně placenou, ale aspoň nějakou. A odeberou se na Úřad práce, protože dojíždět se jim nechce. Kromě toho z obce zmizí prodejna, bez níž se mladí lidé dojíždějící za prací do měst sice nějak obejdou, ale senioři, tedy opět ti slabí, prostě zapláčou, když se jim rohlíky a mléko prodraží o lístek na autobus jezdící třeba jen dvakrát denně.

Ošklivě to pocítí i finančně silnější zaměstnavatelé, než jsou družstevní prodejny na vesnicích. Ony totiž nerostou jen minimální mzdy, ale i mzdy maximální. Průměrný růst přesahuje šest procent a „nejsou lidi“, což znamená, že bude hůře. Těch vynucených osmnáct tisíc navíc za každou minimální mzdu docela výrazně zabrzdí schopnost nabírat ty zaměstnance, kteří jsou pro firmu podstatní pro udržení pozice na trhu a získávání nových zakázek.

Vzroste nepochybně tlak na nahrazení nekvalifikované a stále dražší lidské práce strojem. Všechny obchodní řetězce například rozšiřují samoobslužné poklady a technika jim jde mílovými kroky vstříc. Stupidní politika minimální mzdy tak prokazatelně a velmi efektivně likviduje pracovní místa pro nekvalifikované lidi, které fakticky vytlačuje z trhu práce. Marksová, Středula a Sobotka si mohou klidně hlavu ukroutit, jak je možné, že pořád roste množství dlouhodobě nezaměstnaných a většinou již nezaměstnatelných lidí. Evidentně to nikdy nepochopí.

A aby toho nebylo málo, tak součástí nového nařízení o minimální mzdě je i zrušení úlevy, kterou měli zaměstnavatelé u lidí se sníženou pracovní schopnosti, tedy invalidů. Tato poměrně racio nální úleva se do systému minimální mzdy dostala v roce 2013 a umožňovala invalidům vyplácet nižší mzdu než minimální.

Celkem logicky, když nejsou schopni pracovat naplno. Navíc mají invalidní důchod, takže jejich konečný příjem bývá často solidní a na těch pár stovkách nesejde. Zaměstnavatelům to má být kompenzováno někdy v budoucnosti dalším navýšením příspěvku na zaměstnávání postižených, který se ovšem zvedal i letos. Takže jednoduchá podpora bude nahrazena složitější a byrokratičtější, a navíc pro zaměstnavatele i stát dražší formou.

Musí to být dřina vymýšlet takovéto nápady, které poškodí podnikání v zemi a ještě ublíží chudým. Skoro by člověk ty ministry litoval.

Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA

•   Odkaz na článek •     Diskuze   •  


16.07.2016

Ukončení členství v APA

Výbor Asociace Pracovních Agentur konstatoval ukončení členství společnosti Oliver J&J, s.r.o. z Ostravy, když tato postupně přestala působit v dočasném přidělování, neobnovila si tříleté povolení a i povolení k zprostředkování, které má na neomezenou dobu, fakticky nevykonává.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •


17.06.2016

Shromáždění členů APA na výjezdním zasedání 17.06.2016 v Mostě řešilo otázky členství v APA, vzrůstající administrativní zátěž agentur práce při vyřizovaní exeku, rizika podnikání spojená s nepřítomností majitele a obsáhle se věnovalo legislativním posunům a návrhům.

V pátek 17.06.2016 se v Mostě v garni Hotelu ASAS*** konalo letos druhé a zároveň výjezdní zasedání Shromáždění členů Asociace pracovních agentur. Prezident APA konstatoval přítomnost 17 z 24 členů APA, shromáždění APA bylo usnášení schopné. Členy APA se v mezidobí staly další 2 agentury práce. Třetí zájemce o členství rezignoval. Další, zhruba 3 agentury práce měsíčně, se ptají na podrobnosti o členství, obvykle v rámci konzultace nějakého problému. Slibu zaslat přihlášku a požadované podklady však žádná nedostála. Protože se jedná o léty opakovanou situaci, přijali členové APA usnesení, jímž zavázali Výbor a prezidenta omezit doposud zdarma udělované rady nečlenským agenturám práce. Každá agentura práce má možnost přihlásit se za členy APA a prostřednictvím členského poplatku si takové poradenství, jako členskou výhodu, financovat. Jinak nemá k členství v APA motivaci a de facto tím členové APA dotují nečlenskou konkurenci.

Představili se noví členové APA, rich service s.r.o. a Proffa s.r.o.. Rich service s.r.o. založili provozní, působící dříve v jiných agenturách práce. Působištěm je Plzeňský kraj, Brno a okolí. S počtem 400 zaměstnanců obsazují převážně strojírenské obory, svářeče, dělníky. Do APA vstoupili s vizí, že by spousta věcí šla legislativně zjednodušit a vidí v APA nástroj, jak k tomu přispět. Největší potíže mají s vyčerpaným pracovním trhem, velkým problém s exekucemi svých zaměstnanců. Dokonce od 1.7.2016 budou mít novou zaměstnankyni navíc jen na exekuce, které má 80% jejich agenturních zaměstnanců. Často ne jednu, ale i 14 či 26. Zaměstnávají z 60% občany ČR az 40% Slováky. Exotikou jsou jednotlivci z Maďarska, což jsou ale jen Ukrajinci s maďarskými pasy, které jim vydala Orbánova vláda, jako etnickým Maďarům žijícím v národnostní menšině v jiné zemi. Je to jejich politika i vůči Slovensku či Rumunsku atp..
Proffa s.r.o. je nová agentura práce z Mostecka. Mají přiděleno jen 15 lidí, dělají také recriutement. Specializují se na cizince z EU. Firmy chtějí plnit docházku a s cizinci to nejlépe funguje. Mají na to koordinátora a orientují se na nově příchozí firmy do ČR, které většinou vůbec nepočítají s tím, že je v ČR není vysoká nezaměstnanost, ale jen hodně nezaměstnatelných lidí. Paradoxem na Mostecku je pražský Amazon, který na 1 směnu vypravuje do Prahy až 5 autobusů denně, přičemž lidi klidně dojíždějí 1,5 hodiny jedním směrem. Pak ovšem chybí v regionu, kam vláda láká zahraniční investory. Lidé mají od agentury práce plný servis a chtějí pod agenturou práce dělat. Nijak se nehrnou do kmenového stavu.
APA se problematice exekucí hodně věnuje, idí však stále větší přesun břemene administrativy exekucí na zaměstnavatele. Svým členům proto poskytne návod na korektní vztahy zaměstnavatelů s komorou exekutorů, které by APA mohla předložit k projednání vládě, HK ČR, AMSP ČR a dalším zainteresovaným.

Členové APA rozsáhle diskutovali k vyvíjenému SW nástroji Trexima s.r.o. pro agentury práce. Členové APA se shodli na možnosti využití jak pro své klienty, zbývající po přímých výběrových řízeních při zprostředkování, tak pro nestudenty z řad dočasně přidělovaných osob. Systém by je mohl vytížit a tím jim přinést práci a agentuře výdělek. Pilotně je testují 2 členové APA. Poslední schůzka byla 10.5.2016 v Brně - seznámení s problematikou, projektem a představení motivace pro realizaci projektu. Interaktivní moderovaná diskuze nad aktuálně využívanými zdroji informací a aplikacemi pro personální agentury, co funguje, co ne a proč. Diskuze nad způsobem obsluhování zaměstnavatelů, jejich širšími potřebami, evidencí požadavků na pracovníky (volná pracovní místa). Potřeby uchazečů, kategorie a profilace. Evidence životopisů a dalších doprovodných informací o uchazeči o práci. Diskuze nad atributy vstupujícími do procesu párování pracovních pozic a uchazečů. Základní a rozšiřující kritéria, dopravní obslužnost a další. Diskuze nad funkcemi inteligentního párování, které představují potenciální přidanou hodnotu. Trexima na nástroji dále pracuje.

Finanční partner minulého Shromáždění členů APA firma Prepaid Solutions a.s., kterí představila produkt dobíjecí platební karty, jejichž účelem je zjednodušení výplat pracovníků / brigádníků, pracuje na jejich zavedení pilotně s několika členy APA. Na schůzce 12.4.2016 vedení APA s Prepaid Solutions byly dohodnuty kontakty s jednotlivými členskými agenturami práce a přizpůsobení produktu jejich individuálním potřebám.

Členům APA byly o všech aktivitách Výboru APA zasílány emailové zprávy s příslušnými informacemi a odkazy. Výbor APA konzultoval mezi sebou veškeré věci elektronicky a telefonicky, fyzicky se nescházel. Prezident APA v mezidobí od 9.2.2016 několikrát vystoupil v médiích, včetně celostátního vysílání, psal i články a komentoval dění, záznamy jsou na webu APA. Prezident APA se v mezidobí vzhledem k naléhavosti převážně věnoval odvracení přijetí novely ZoZ k 1.1.2017, což se povedlo. Byla teprve 6.6.2016 předložena legislativní radě vlády. Dále se věnoval rozsáhle připomínkování novely Zákoníku práce a naposledy Zákona o úrazovém pojištění, kde APA rovněž lobovala na úrovni zájmových skupin, poslanců a ministerstva. Největší akcí bylo spolupořádání Konference o agenturním zaměstnávání v Poslanecké sněmovně. Zde byla po 3 letech APA spolupořadatelem a podpořila její konání i finančně. Rozsáhlý materiál, který APA distribuovala mezi 165 účastníků, obsahoval představení APA, shrnutí postojů APA, názory na novelu ZoZ a ZP a byl doplněn ostrým prezidenta APA vystoupením s poukazem na neřešení nelegálního zaměstnávání, včetně podpory nelegálů státními institucemi. Do kontrastu byla postavena připravovaná rozsáhlá regulace legálního zaměstnávání. Příspěvek i diskusní vstupy APA v sále opakovaně vyvolaly potlesk. Důležitá byla účast poslanců včetně předsedu sociálního výboru PSP pana Zavadila (ČSSD), člena výboru pana Opálky a poslankyně paní Semelové (oba KSČM). V osobních diskusích s nimi byly probrány náměty APA.

Shromáždění APA uložilo 12.6.2015 Výboru APA oslovit ministryni práce se zájmem o členství v nové skupině RHSD na MPSV pro řešení nelegálního zaměstnávání a pseudoagentury – ani po roce jsme se na písemný dotaz datovou schánkou nedočkali od minitryně práce Marksové (ČSSD) odpovědi. Pouze Mgr. Seidl z MPSV na Konferenci odborů k agenturnímu zaměstnávání v listopadu 2015 sdělil, že konečně ví, odkud vítr vane a co má asi APA odpovědět, když, jak vyšlo najevo, vše si za zády MPSV domluvily na schůzce s ministryní práce APPS a odbory. Avšak podle jeho informací se zatím nic nekonalo. A přes svůj slib ani přes urgence nijak neodpověděl doposud. Ignorace vůči zaměstnavatelům ze strany MSV je stále větší.

Kontrola nelegální práce a švarcsytému je beze změn, Výbor APA posílá dál podněty na SÚIP, FÚ policii atp.. Snaží se je podávat doslova „na stříbrném tácu“, aby orgány mohly konat jasně a se znalostí věci. Přichází odpovědi, ale ve velkém časovém prodlení. Obvykle dávají APA za pravdu. Dotyčné agentury práce však o povolení nepřichází. Právní bitvy trvají 5 i více let. Dokonce si mezitím požádají o nová povolení a díky neukončené kauze je bez potíží dostávají a podnikají nadále.

Projekt APA Transparentní agentura práce skončil v březnu 2016. V diskusi členů APA v únoru 2016 bylo poukázáno na fakt, že MPSV, SÚIP, FÚ, KS ani MV ČR účinně proti hříšníkům nezasahují, trh agentur práce nečistí a na dalším zasedání je otázkou, zda v projektu pokračovat, zda je efektivní. Nakonec bylo rozhodnuto nepokračovat v roce 2016 třetím kolem projektu Transparentní agentura práce, lze se k němu ale vrátit ve 2017.

Zákon o specifických zdravotních službách, novela zákona č. 373/2011 Sb., řešící některé praktické problémy, je v parlamentu. Počítá např. s tím, že vstupní lékařskou prohlídku bude moci absolvovat osoba ucházející se o zaměstnání až před vznikem (a nikoli uzavřením) pracovního poměru nebo že posuzovaná osoba, stejně jako zaměstnavatel, se budou moci vzdát práva na podání návrhu na přezkoumání lékařského posudku s posudkovým závěrem, že osoba je k dané práci zdravotně způsobilá (a ten tak nabude účinků již den následující po takovém vzdání se práva).

Doposud nefunkční sdílené zprostředkování zaměstnání je od října 2015 beze změny, počátkem roku 2015 slíbený pilotní projekt MPSV nerozjelo, nejede kupodivu ani v roce 2016, kdy je obrovská poptávka po zaměstnancích a tedy ideální doba k jeho vyzkoušení.

Trvající zákaz dočasně přidělovat cizince ze zemí mimo EU agenturám práce je od října 2015 beze změny. I přes zjevný a rostoucí nedostatek pracovníků a profesí, trvají zejména odbory na tom, že stále máme přes 400 tis. nezaměstnaných evidovaných ny ÚP a nemůžeme si tu dovážet lidi ze zemí mimo EU. Kromě fenoménu k obejití zákazu přes „vzdělané Ukrajince“ kteří pak pracují (pro nedostatek expertní práce) jako dělníci na zkrácený úvazek (z důvodu snížení jejich expertní mzdy na úroveň dělníka), se na trhu v ČR objevili polští Ukrajinci se schengenskými vízy. Polská vláda za rok 2015 rozdala 800 tis. Ukrajincům pracovními víza. Výbor APA zjistí více informací o těchto osobách, mohly by ve spolupráci s Polskem řešit nedostatek zaměstnanců u nás, když agentury práce je nesmí dle §66 ZoZ dočasně přidělovat.

Zrušený zákaz dočasně přidělovat zdravotně postižené versus povinnost je zaměstnávat ve 4% podílu má stále dozvuk a dohru díky sporu ÚP s některými členskými agenturami práce o plnění 4% podílu v době zákazu. ÚP stále tvrdošíjně trvá na tom, že placen být měl odvod za neplění podílu, přestože jejich zaměstnávání zákon agenturám práce zakazoval. APA je členům nápomocna v právní bitvě, metodicky i finančně.

Účast APA na projektech Národní soustava povolání www.nsp.cz a Národní soustava kvalifikací www.nskonline.cz - mezi autorizované osoby se zatím nikdo z členů APA nepřihlásil, není autorizovanou osobou nebo školitelem, který by připravoval a zkoušel Kariérní poradce. Je to spíše z nedostatku času a velké byrokracii s tím spojené. Projekt NSP a NSK byl s omezeními schválen na další programové období od podzimu 2016. Bude dále financován jen omezeně. Pouze úpravy konkrétních povolání nebo jejich nové popisy, ne už diskusní setkání a zasedání celých Sektorových rad. APA je prostřednictvím prezidenta APA nadále členem Sektorové rady pro administrativu a management a věnuje se tam převážně povoláním souvisejícím s personalistikou.

Nový občanský zákoník (NOZ) a zákon o obchodních korporacích novely - připravovaná novele NOZ, která měla platit od 1.1.2016, později 1.7.2016, a měla zjednodušit některé postupy a odstranit některé povinnosti přijata ještě nebyla. Možná bude platit od 1.1.2017.

Změny zákona o dani z příjmu ve smyslu navýšení slev na dani z příjmu FO za děti ve 2016 platí. Chystá se od ledna 2017 zřejmě další. Od 1.1.2017 uvažuje MF o zrušení superhrubé mzdy, jasno bude až na podzim 2016.

Rapidní zvýšení minimální mzdy a úrovně všech zaručených mezd od 1.1.2016 pokračuje, odbory hned zkraje roku 2016 navrhly zvýšení k 1.1.2017 o 1.500,- Kč. HK ČR, SP ČR i AMSP se k tomu postavily naprosto odmítavě. Můžeme počítat s tím, že vláda kývne na 1.000,- Kč. Více, než v minulých letech. Kvůli letošním podzimním krajským a senátním volbám a parlamentním v roce 2017, aby uplatila líbivým gestem voliče. SÚIP a ÚP začaly nově v kontrolách jít i po rozdílech ve mzdách zdravotně postižený x zdravý zaměstnanec a také kontrolovat platovou nerovnost i mezi muži a ženami na stejných pozicích ve firmách. Ministryně práce k tomu chce dokonce financova 400 mil. Kč v nejbližších 5 letech projekt pro spřízněné genderové neziskovky.

Návrh novely Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti k agenturnímu zaměstnávání – Novela zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a dalších právních předpisů prošla v lednu 2016 opakovaným zkráceným připomínkovým řízením pouze u MF ČR, protože obsahovala nároky na státní rozpočet. Důvodem pro opakování připomínkového řízení bylo doplnění návrhu o prodloužení podpůrčí doby u uchazečů o zaměstnání ve věku nad 50 až do 55 let (z 8 měsíců na 9 měsíců) a starších 55 let (z 11 měsíců na 12 měsíců). Prezident APA zaslal ministru financí a mpř.vlády dopis k jejímu obsahu, čekáme na odpověď.
Jak bylo avizováno v říjnu 2015, sešlo z některých původních návrhů na silné omezení agenturního zaměstnávání (kvóty dočasně přidělených zaměstnanců u uživatele, vypuštění výjimky pro agentury práce co do uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou), ostatní omezení ale v návrhu zůstala (kauce, snaha zabránit tomu, aby tentýž zaměstnanec vykonával u zaměstnavatele práci jako kmenový zaměstnanec a současně jako zaměstnanec dočasně přidělený nebo aby byl zaměstnanec ve stejném kalendářním měsíci dočasně přidělen k témuž uživateli více agenturami práce). Upozornit je třeba též na snahu MPSV o zavedení elektronické evidence tzv. náhradního plnění pro účely plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Součástí novely je rovněž návrh na změnu zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, konkrétně jde především o zavedení nové skutkové podstaty přestupku a správního deliktu na úseku ochrany soukromí a osobních práv zaměstnanců (ve vazbě na porušení povinností zaměstnavatele dle ustanovení § 316 odst. 2 až 4 ZP). Dne 6.6.2016 byla novela předána Legislativní radě vlády.

Komora agentur práce s povinným členstvím – nemáme nové informace z MPSV ani z APPS, že by došlo v dané oblasti k nějakému jednání nebo změnám. Ale na Konferenci o agenturním zaměstnávání v Poslanecké sněmově za vznik komory APPS ve vystoupení opět lobovala ve stylu APPS jsou jediní správní a měli by ji vést a rozhodovat, kdo na trh práce smí a kdo ne.

Rizika v našem podnikání a jejich řešení obsáhle představil bývalý majitel a jednatel agentury práce. Po jeho těžkém úraze a dlouhé hospitalizaci se zaměstnanci agentury práce dopustili některých fatálních omylů, které vedly k oslabení finančních toků vrcholících prodejem firmy. Díky tomu vzniklé dluhy na DPH přivodily obratem exekuci na účet ze strany FÚ, což dle novel zákonů nyní jde a je pro dlužníka zničující. Agentura práce sice kontrovala výzvou bance k uvolnění peněz z obstaveného účtu na výplaty mezd, což dle zákona také lze, ale na další provoz nebyla banka ochotna dlužníkovi státu půjčit. Jiní možnosti půjček byly jen lichvářské. Problém s cash flow paradoxně přinesly zvýšené příjmy z podnikání a tím i daně z nich, versus dlouhodobé splatnosti, čili nedostatek hotovosti. 10 let budování firmy bylo během jednoho roku úplně pryč, stačilo být 5 měsíců mimo firmu. Po 2 měsících přišla exekuce na účet od FÚ a penále z dlužných daní byly také horentní. Poučení - špatně nastavená kontrola a procesy ve firmě, díky nimž nebyly podchyceny rozpory mezi pohledávkami a závazky v delším časovém horizontu.

Další Shromáždění členů APA bude 18.10.2016 11-15 hodin Praha, Ovocný trh 11, salonek Don Giovanni. Po ukončení oficiální část zasedání následovala volná diskuse přítomných členů APA, kulturní a sportovní program výjezdního zasedání dle plánu až do sobotního poledne.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •


16.05.2016

Noví členové v APA

Výbor Asociace Pracovních Agentur přijal jednomyslně nového Člena APA. Stala se jím společnost Proffa, s.r.o. z Chomutova. Společnost PROFFA, s. r. o. vznikla v roce 2008 s cílem poskytování komplexních služeb pro zákazníka (údržba komunikací, zeleně, zimní údržba, bezpečnostní agentura, úklidy apod.). V roce 2015 jsme zaznamenali u našich klientů poptávku po rozšíření našich služeb o poskytování dočasného přidělení zaměstnanců a tak v roce 2016 naše společnost rozšířila svoje služby o personální agenturu. Naším cílem je poskytovat našim klientům služby jak v dočasném přidělování zaměstnanců, zprostředkování kvalitních uchazečů, tak i poradenství v pracovněpersonální oblasti.

APA vítá ve svých řadách i nově vzniklé agentury práce, kterým je do začátků profesionální oporou a umožňuje vyhnout se některým typickým začátečnickým chybám. Zároveň tím zajišťuje profesionalizaci jejich působení na trhu práce a dodržování vysokého standardu poskytovaných služeb v souladu s Etickým kodexem APA a se Stanovami APA.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •


15.04.2016

Noví členové v APA

Výbor Asociace Pracovních Agentur přijal jednomyslně nového Člena APA. Stala se jím společnost rich service, s.r.o. z Plzně. Pracovní agentura se zabývá dočasným přidělováním agenturních zaměstnanců na Plzeňsku a do zahraničí v rámci EU.

APA vítá ve svých řadách i nově vzniklé agentury práce, kterým je do začátků profesionální oporou a umožňuje vyhnout se některým typickým začátečnickým chybám. Zároveň tím zajišťuje profesionalizaci jejich působení na trhu práce a dodržování vysokého standardu poskytovaných služeb v souladu s Etickým kodexem APA a se Stanovami APA.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •


08.04.2016 - aktualizace 21.02.2017

Prodej členské agentury práce - Agentura práce již má nového majitele

Člen APA od roku 2012, agentura práce Adefera s.r.o., zvažuje prodej firmy ze zdravotních důvodů majitele Ing. Jiřího Balcara, jednatele a odpovědného zástupce. Tím může zůstat a dle jednání funkci odpovědného zástupce promítnout do ceny nebo fakturovat později, třeba i měsíčně. To je předmětem jednání s konkrétním zájemcem. Vzhledem k změnám Zákona o zaměstnanosti, navrhovaným MPSV má cenu to, že od roku 2017 už by mohla Adefera dostat povolení pro dočasné přidělování na dobu neurčitou. Ing. Balcar je připraven poskytnout i další know-how, má už dost zkušeností.

Ke stavu firmy:

- IČ 29114951
- členské číslo člena APA: 0031
- adresa Bzenecká 1035/10, 323 00, Plzeň
- mobil +420 728 577 877
- email info@adefera.com
- web www.adefera.com
- zprostředkovává zaměstnání v Německu. Současné povolení je v ČR platné do 26.8.2017 a v SRN do února 2017 (lze je samozřejmě každoročně obnovovat).
- momentálně nemá žádné zaměstnance, pouze v čele jednatele a 100% majitele
- nemá žádné závazky, a to ani vůči státním orgánům ČR a SRN. Bezdlužnost musela dokládat při žádosti o prodloužení, jsou tedy k dispozici potvrzení z října 2015, není však problém tato potvrzení aktualizovat.
- při žádosti o prodloužení v SRN (podává se opakovaně každoročně cca do poloviny listopadu) je možno požádat o povolení na dobu neurčitou. Mohla požádat již nyní (stojí 2 tis. EUR), ale vzhledem ke zdravotnímu stavu majitele nežádala
- je zaplacené povinné pojištění v ČR vč. vratné kauce ve výši 15 tis. Kč u pojišťovny Slavia
- účetní závěrku vč. daňového přiznání nechala zpracovat k 31.03.2016, bude vykázána ztráta za rok 2015/2016 (cca 200 tis. Kč)
- majetek má jen drobný (vybavení kanceláře)
- fakturace probíhá v režimu Reverse-Charge. V loňském roce proběhla kontrola ze strany FÚ, zaměřená právě na oblast DPH, vše bylo v pořádku.
- provozní kapitál je minimální, firma jakoby stojí na startovní čáře.

Kontakt prvotně na email info@adefera.com, dále telefonicky Ing. Jiří Balcar +420 728 577 877 nebo osobně. Zájemcům samozřejmě poskytne o firmě veškeré potřebné informace.


•   Diskuze   •

30.03.2016

Shromáždění členů APA na zasedání 09.02.2016 v Praze řešilo nový SW nástroj pro agentury práce, možnosti rozšíření bezhotovostních výplat agenturních zaměstnanců a obsáhle se věnovalo legislativním posunům a návrhům.

V úterý 09.02.2016 se v Praze na tradičním místě na Ovocném trhu 11, v budově Office house konalo letos první zasedání Shromáždění členů Asociace pracovních agentur. Prezident APA konstatoval přítomnost 18 z 20 členů APA s uhrazenými členskými příspěvky 2016. Shromáždění APA bylo usnášení schopné. V současné době posuzuje Výbor APA 2 přihlášky do APA. Dalších - zhruba 5 agentur práce - se měsíčně ptá na podrobnosti o členství, obvykle v rámci konzultace nějakého problému. Slibu zaslat přihlášku a požadované podklady však žádná nedostála.

Na zasedání proběhla čilá diskuse k vyvíjenému SW nástroji pro agentury práce Trexima s.r.o., který by pomáhal vytěžovat lidi z databází agentur práce díky vyhledávání a párování aktuálních pracovních příležitostí z webu. Nástroj by využíval databázi agregovaných inzerátů volných pracovních míst ze všech serverů v ČR v kombinaci s Intelligent Markets a umělou inteligencí Watson od IBM podobně jako na webu Chcipraci.cz. Členové APA se shodli na možnosti využití jak pro své klienty zbývající po přímých výběrových řízeních při zprostředkování, tak pro nestudenty z řad dočasně přidělovaných osob. Systém by je mohl vytížit a tím jim přinést práci a agentuře výdělek. APA se bude podílet zkušenostmi svých členů na vývoji a testování produktu a poskytne ke zkušebnímu provozu svá data.

Členům APA se představil finanční partner zasedání firma Prepaid Solutions a.s.. Statutární ředitel David Tacl ukázal produkt dobíjecí platební karty, jejichž účelem je zjednodušení výplat pracovníků / brigádníků. Systém běžně funguje ve světě, např. ve Velké Británii jako systém výplat krátkodobých pracovníků – pracují buď jen krátce nebo nemají účet. Karetní účet pracovníka je ekvivalentem bankovního účtu. O připsané platbě na kartu přijde majiteli informace na jeho mobil/email. Dodatkové věci lze na kartě řešit také, třeba lze na kartu dohrát docházkový systém na čip. Agentura práce je jen distributorem, ne provozovatelem karty. Prepaid Solutions a.s. po proběhlé diskusi vítají nápad členů APA, zavést ke kartě např. čtečku čárových kódů nebo QR kódů na ni vytištěných s možností rychlého nabití karty a jednoduchého vyhledávání klienta v databázi po jejím předložení. Členové APA by zavedení karet do svého podnikání přivítali, uvažuje o nich pro své klienty minimálně 5 z přítomných, ostatní budou informovat své společníky.

Výbor APA konzultoval mezi sebou veškeré věci elektronicky a telefonicky, fyzicky se nescházel.
Prezident APA v mezidobí od října 2015 několikrát vystoupil v médiích, včetně celostátního vysílání, psal i články a komentoval dění, záznamy jsou na webu APA. Vzhledem k naléhavosti se převážně věnoval odvracení přijetí novely Zákona o zaměstnanosti k 1.7.2016, což se povedlo, ještě nebyla ani předložena vládě.
Výbor APA oslovil ministryni práce se zájmem o členství v nové skupině RHSD na MPSV pro řešení nelegálního zaměstnávání a pseudoagentury – ani po půl roce jsme se nedočkali odpovědi. Mgr. Seidl z MPSV na konferenci odborů k agenturnímu zaměstnávání sdělil, že konečně ví, odkud vítr vane a co má asi APA odpovědět. Vyšlo najevo, že vše si za zády MPSV domluvily na schůzce s ministryní práce velké nadnárodní agentury práce z APPS a odboráři. Avšak podle jeho informací se zatím nic nekonalo.
Výbor APA oslovil ministryni práce se zájmem o členství v nové skupiny na MPSV pro komplexní novelu zejména Zákoníku práce – ani po půl roce jsme se nedočkali odpovědi. Podle sdělení na Kolegiu expertů AKV 23.10.2015 a 2.2.2016 je skupina tvořena pouze zaměstnanci MPSV. K diskusi o jednotlivých změnách byli přizváni jen sociální partneři, tedy tripartita. Předběžně bylo připraveno asi 25 novelizačních bodů. K 2/2016 finišuje vnitřní připomínkové řízení k novele zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (ZP). V průběhu měsíce března 2016 by měl být paragrafovaný návrh novely zaslán do vnějšího připomínkového řízení k posouzení. Předpokládaná účinnost případné novely zákoníku práce je reálná k datu 1.1.2017. APA bude připomínkování sledovat a uplatní své názory.
Členům APA byly o všech aktivitách Výboru APA zasílány emailové zprávy s příslušnými informacemi a odkazy.

Kontrola nelegální práce a švarcsytém - Výbor APA posílá dál podněty na SÚIP, FÚ policii atp.. Snaží se je podávat doslova „na stříbrném tácu“, aby orgány mohly konat jasně a se znalostí věci. Přichází odpovědi, ale ve velkém časovém prodlení a obvykle nám dávají za pravdu. Dotyčné agentury práce však o povolení nepřicházejí, právní bitvy trvají 5 i více let. Dokonce si mezitím požádají o nová povolení a díky neukončené kauze je bez potíží dostávají a podnikají nadále.

Projekt APA „Transparentní agentura práce“ - Znovu se projekt rozjel od září 2015. Jen v rámci písmene A bylo nalezeno 21 hříšníků, z toho 7 starých. Je neskutečné, že na půdě Pracovní skupiny pro agenturní zaměstnávání RHSD na MPSV jsme toto probírali s MPSV i MV ČR, přesto bylo vydáno povolení několika agenturám práce, které základní povinnosti ukládání listin do OR neplní 5, 10 i 15 let v kuse. Jsme aktuálně u písmene P. Odešlo udání na 161 agentur práce ze zhruba 1.500 registrovaných povolení. Projekt by měl skončit nejpozději v březnu 2016.
V běžící mediální kampani MPSV k novele Zákona o zaměstnanosti (ZoZ), byla tato práce APA zneužita proti nám. MPSV v Důvodové zprávě k novele ZoZ 333 odebraných povolení z důvodu opakovaného nezasílání ročních informací, na které jsme také tlačili, manipulativně zneužilo a bez vysvětlení uvedlo vysoký počet prohřešků jako další důvod, kvůli nimž je potřeba přísnější novela ZoZ. APA vystupovala s prezentací projektu na konferencích a workshopech odborů, které se ho chytily a prosazují plěnní dalších povinností do legislativy jako novou podmínku pro udělení povolení. GŘ ÚP i MV ČR se toho totiž dle vyjádření představitelů bojí, že by nevydání povolení nebo jeho pozdržení z těchto důvodů u soudu prohrály a platily hříšníkům ještě škody. V diskusi členů APA bylo poukázáno na to, že MPSV, SÚIP, FÚ, KS ani MV ČR účinně proti hříšníkům nezasahují, trh agentur práce nečistí a bude na dalších zasedání otázkou, zda v projektu pokračovat i v dalších letech, zda je efektivní.

Zákon o specifických zdravotních službách – na Ministerstvu zdravotnictví se na podzim 2015 připravovala důležitá novela zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů. Novela má řešit některé praktické problémy, které aplikace tohoto právního předpisu přináší. Návrh počítá např.s tím, že vstupní lékařskou prohlídku bude moci absolvovat osoba ucházející se o zaměstnání až před vznikem (a nikoli uzavřením) pracovního poměru nebo že posuzovaná osoba, stejně jako zaměstnavatel, se budou moci vzdát práva na podání návrhu na přezkoumání lékařského posudku s posudkovým závěrem, že osoba je k dané práci zdravotně způsobilá (a ten tak nabude účinků již den následující po takovém vzdání se práva). Měla by tak být flexibilnější přímo svým zněním, nejen pomocným výkladem přes NOZ. V nejbližších dnech února 2016 by měl být návrh poslán do vlády.

Doposud nefunkční sdílené zprostředkování zaměstnání - od října 2015 beze změny, slíbený pilotní projekt z února 2015 MPSV nerozjelo.

Trvající zákaz dočasně přidělovat cizince ze zemí mimo EU agenturám práce - od října 2015 beze změny. I přes jasný nedostatek pracovníků a profesí trvají (zejména) odbory na tom, že stále máme přes 400 tis. nezaměstnaných a nemůžeme si dovážet lidi ze zemí mimo EU. V souvislosti se zákazem se objevil nový fenomén, který je firmám nabízen jako obejití zákazu. Narazili na něj členové APA u svých zákazníků z řad firem. Agentura práce funguje jako "zprostředkovatel" zaměstnanců ze zemí mimo EU. Firma (uživatel) poptá kvalifikované zaměstnance. Pro nekvalifikované pozice to nelze, na ně totiž nedostanou zaměstnaneckou kartu. Reálně ale potom tito „kvalifikovaní“ skončí stejně u pásu jako nekvalifikovaní operátoři výroby. Jde jen o formální záležitost, aby byla šance dostat zaměstnaneckou kartu. Agentura práce pak vyhledá zaměstnance ze zemí mimo EU a na základě zplnomocnění jim vyřídí všechny potřebné formality, aby dostali zaměstnaneckou kartu. Cizinec je potom přímo zaměstnán u uživatele (má s ním pracovní smlouvu) a agentura si fakturuje jednorázově za poradenství nebo menší částky po dobu trvání pracovněprávního vztahu. ÚP sice v dané firmě může následně zkontrolovat výplatní pásky vůči minimální zaručené mzdě, kdy specialista musí dostat o dost výše, než nekvalifikovaný pracovník, a pokutovat případné nedodržení, ale i to se dá obejít dobrovolným odevzdáváním části mzdy zpět firmě (jen mzdy, ne odvodů a daní). Zaměstnanci mají ve smlouvě samozřejmě uvedenu kvalifikovanou pozici za vyšší mzdu. Trik je v tom, že mají nižšíi úvazek. I když ve skutečnosti pracují u pásu a mají hodně hodin za malou mzdu, tak při výpočtu mzdy se to převede na pozici dle smlouvy s nižším počtem hodin. Zatím to personalistům nabízela společnost, co nabízí Ukrajince. Papírově jsou to lidé s VŠ vzděláním, ale to se dá na Ukrajině v době faktické občanské války lehce zfalšovat. Model jim údajně poradila renomovaná právní kancelář.

Zrušený zákaz dočasně přidělovat zdravotně postižené versus povinnost je zaměstnávat ve 4% podílu - navrácení možnosti dočasně přidělovat osoby se zdravotním postižením (OZP) se pozitivně promítlo zájmem těchto osob o agenturní zamětsnávání. Výbor APA sleduje, a je členům APA nápomocen právně i finančně, v jejich sporu s ÚP ohledně neplacení sankčních odvodů za neplnění povinného podílu v době zákazu zaměstnávání OZP agenturami práce. V roce 2016 to je s Oznámením o plnění podílu ZPS jednoduché, protože novela Zákona o zaměstnanosti od 1.1.2015 povolila zaměstnávat a dočasně přidělovat ZPS (vypadli z přidělení zakazujícího §66 Zákona o zaměstnanosti). Současně je ale agenturám práce vyňali z povinného 4% podílu, kde zůstali jen kmenoví zaměstnanci (§81 odst.1 ZoZ): “Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru jsou povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele. Povinný podíl činí 4 %. U zaměstnavatelů, kteří jsou agenturou práce podle § 14 odst. 3 písm. b), se do celkového počtu zaměstnanců v pracovním poměru nezapočítají zaměstnanci, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce k uživateli." Pokud má agentura práce do 25 kmenových zaměstnanců, nemusí letos ani podávat přehled ohledně ZPS na ÚP. Ovšem také si dočasně přidělované nesmí započítávat jako splnění povinnosti vůči kmenovým.

Účast APA na projektech Národní soustava povolání a Národní soustava kvalifikací, autorizované osoby – nikdo z členů APA se zatím nestal autorizovanou osobou nebo školitelem, který by připravoval a zkoušel Kariérní poradce. Projekt NSP a NSK čeká na schválení dalšího programového období od podzimu 2016, tedy na to, z jakých prostředků bude dále financován. O věci by se mělo rozhodnout již v únoru 2016.

Nový občanský zákoník (NOZ), zákon o obchodních korporacích, návazná legislativa v Zákoníku práce, Zákonu o zaměstnanosti, Zákonu o daních z příjmů a dopady na APA a její členy – od června 2015 beze změny. Připravovaná novele NOZ, která měla platit od 1.1.2016 (dnes se tvrdí že 1.7.2016), měla zjednodušit některé postupy a odstranit některé povinnosti. Přijata ještě nebyla.

Změny zákona o dani z příjmu - došlo k navýšení slev na dani z příjmu FO za děti. Je s tím pro mzdové účetní spojena komplikace při počítání pořadí dětí. Chystá se zřejmě od 1.1.2017 zrušení superhrubé mzdy a další navýšení slev, ale jasno bude až na podzim 2016.

Rapidní navýšení minimální mzdy a úrovně všech zaručených mezd od 1.1.2016 - Odbory hned zkraje roku 2016 vytáhly do boje, tušíce druhou část vládního období a vzrůstající neochotu přijímat zákony, jimiž může vláda naštvat lidi nebo některé části voličů. Navrhly zvýšení MM k 1.1.2017 o 1.500,- Kč. HK ČR, SP ČR i AMSP se k tomu postavily naprosto odmítavě. Je otázkou, co nakonec populisticky projde. Můžeme však počítat s tím, že vláda kývne na 700,- Kč, stejně jako v minulých letech. V souvislosti s růstem MM u ZPS se objevily kontroly ÚP a SÚIP, posuzující mzdu ZPS vůči zdravému na stejném pracovním místě a rozdíl považující za platovou diskriminaci. Není to ale diskriminace, je to přesně podle nařízení vlády o min. mzdě. Pokud dotyční dva pracovníci nemají stejný výkon a produktivitu, pak neodvádí stejnou práci a nemohou mít stejnou výši mzdy.

Návrh novely Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti k agenturnímu zaměstnávání – APA se obsáhle snaží změny zavrhnout jako škodlivé pouze legálním, zejména malým a středním agenturám práce. Výbor APA čekal na kroky vlády. Chtěli jsme diskutovat o reálné hrozbě. Ovšem vláda vrátila v říjnu 2015 návrh ministryni práce k přepracování. Ministryně ho pro změnu sama stáhla návrh v prosinci 2015 z dalšího zasedání, kam přepracovaný původně předložila. Novela zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a dalších právních předpisů prošla v lednu 2016 opakovaným zkráceným připomínkovým řízením pouze u MF ČR, protože obsahovala nároky na státní rozpočet. Důvodem pro opakování připomínkového řízení bylo doplnění návrhu o prodloužení podpůrčí doby u uchazečů o zaměstnání ve věku nad 50 až do 55 let (z 8 měsíců na 9 měsíců) a starších 55 let (z 11 měsíců na 12 měsíců). Prezident APA zaslal ministru financí a mpř.vlády dopis k jejímu obsahu. V návrhu sešlo z některých původních na silné omezení agenturního zaměstnávání (kvóty dočasně přidělených zaměstnanců u uživatele, vypuštění výjimky pro agentury práce co do uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou), ostatní omezení ale v návrhu zůstala (kauce, snaha zabránit tomu, aby tentýž zaměstnanec vykonával u zaměstnavatele práci jako kmenový zaměstnanec a současně jako zaměstnanec dočasně přidělený nebo aby byl zaměstnanec ve stejném kalendářním měsíci dočasně přidělen k témuž uživateli více agenturami práce). Upozornit je třeba též na snahu MPSV o zavedení elektronické evidence tzv. náhradního plnění pro účely plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Součástí novely je rovněž návrh na změnu zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, konkrétně jde především o zavedení nové skutkové podstaty přestupku a správního deliktu na úseku ochrany soukromí a osobních práv zaměstnanců (ve vazbě na porušení povinností zaměstnavatele dle ustanovení § 316 odst. 2 až 4 ZP).

Další termín konání Shromáždění Členů APA je letním výjezdní zasedání 17.-18.06.2016 v Mostě, jezero Matylda.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

29.02.2016

Prezident APA se v rozhlase zúčastnil diskuse Průmysl 4.0 a zaměstnanost s ekonomem Úřadu vlády

Český rozhlas Plus, Radiofórum, hostil ekonoma z Úřadu vlády Aleše Chmelaře a prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče na téma Průmysl 4.0 a zaměstnanost. Zazněly i odpovědi na otázky: Co myslíte, nahradí nejpozději do dvaceti let velkou část úředníků roboti, jak předpokládají odborníci? Bojíte se, že kvůli automatizaci a digitalizaci přijdete o práci?. Záznam reportáže v části Média o nás.


•   Diskuze   •

18.12.2015
16.11.2015

Shromáždění členů APA na svém dvoudenním výjezdním zasedání 02.10.2015 v Chomutově řešilo vnitřní záležitosti asociace, nesmyslné návrhy novel Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce MPSV ČR i nové regulační nápady - jako Komora agenturního zaměstnávání - z pera nadnárodních agentur práce.

V pátek 2.10.2015 se v Chomutově v rekreačním centru Hřebíkárna*** uskutečnilo dvoudenním výjezdním zasedání Shromáždění členů APA. Bylo doplněno aktivitami v Bowling centru Admiral clubu a Safari Expres v Lesoparku ZOO Chomutov. Prezident APA konstatoval přítomnost všech 23 členů APA, Shromáždění bylo usnášení schopné.

Jednání se věnovalo výši členských příspěvků pro rok 2016, kdy Výbor APA navrhl je ponechat ve stejné výši. Zápisné 5.000,- Kč a členský příspěvek roční 5.000,- Kč. V roce přihlášení se platí jen zápisné. Shromáždění APA souhlasilo jednomyslně, nízké členské poplatky umožňují organizovat se i malým a středním agenturám práce a umožńují, aby byl vyslyšen jejich hlas.
Výbor APA informoval o konzultaci Stanov APA s právníky podle Nového občanského zákoníku (NOZ). Bylo zjištěno, že vyžadují jen minimální úpravy. V následné diskusi přítomných členů APA bylo rozhodnuto ponechat nadále jako statutárního zástupce pouze prezidenta APA. Dále ponechat i další, zejména elektronické formy hlasování nebo konání Shromáždění členů APA. Název asociace používat i nadále bez přívlastku spolek nebo z.s.. Současně se zdržet dalších zásahů do nich v očekávání novel NOZ. Cílem je mít jednoduché stanovy s minimem odchylek od zákona, ale současně zachovat stávající charakter APA.
Výbor APA oslovil ministryni práce se zájmem o členství v nové skupině RHSD na MPSV pro řešení nelegálního zaměstnávání a pseudoagentury – zatím bez odpovědi.
Výbor APA oslovil ministryni práce se zájmem o členství v nové skupiny na MPSV pro komplexní novelu zejména Zákoníku práce - zatím bez odpovědi.
Prezident APA v mezidobí několikrát vystoupil v médiích, včetně celostátního vysílání, psal i články do nich a komentoval dění na trhu práce, záznamy jsou na webu APA.
Členům APA byly o všech aktivitách Výboru APA zasílány emailové zprávy s příslušnými informacemi a odkazy.

Projekt APA „Transparentní agentura práce“ se rozjel svou třetí částí a abecedně hned u písmene A bylo nalezeno 21 hříšníků, z toho 7 starých. Je neskutečné, že na půdě Pracovní skupiny pro agenturní zaměstnávání RHSD na MPSV toto APA probírala s MPSV i MV ČR, přesto bylo vydáno povolení agentuře práce, která základní povinnosti ukládání listin do OR neplní 15 let v kuse. Pak se nelze divit, že i některé legální agentury práce nedodržují zákony a dopouštějí se prohřešků, když je na trh práce státní orgány opakovaně připustí.

Účast APA na projektech Národní soustava povolání a Národní soustava kvalifikací, autorizované osoby – nadále se podílíme už jen na činnosti Sektorové rady pro administrativu, kam mj. spadají i personální činnosti v podniku. Konečně byly schváleny v rámci skupiny povolání Ekonomika, administrativa, personalistika, správa všichni Kariéroví poradci, kde se APA podílela v rámci Expertního týmu Kariérové poradenství na čerstvě schválených typových pozicích:
- Kariérový poradce pro zaměstnanost (náplní spíše pro zprostředkovatelky ÚP a státem placených neziskovek)
- Kariérový poradce. pro rozvoj lidských zdrojů (náplní vhodný pro pracovníky agentur práce)
Je tedy možné je začít používat jako pomůcku pro přijímání lidí do agentur práce na pozice dispečerů a personalistů. Je tam seznam znalostí, dovedností a vzdělání, které by měli mít. Je možné stát se Autorizovanými osobami a dělat školení a zkoušky zájemcům o tyto pozice. Současně můžeme začít prosazovat do Zákona o zaměstnanosti složení těchto zkoušek jako náhradu praxe či části praxe odpovědného zástupce agentury práce.

Změny zákona o dani z příjmu - v roce 2016 maximálně dojde jen k navýšení slev na dani.

Rapidní zvýšení minimální mzdy (MM) a úrovně všech zaručených mezd od 1.1.2016 - k dohodě tripartity nedošlo, rozhodnutí zůstalo opět na vládě. Ta zvedla MM z 9.200,- na 9.900,- Kč od 1.1.2016. Současně se zvýší MM u zdravotně postižených ze současných 8.000,- měsíčně na 9.300,- Kč. MM (a všechny hranice zaručené mzdy) se tak zvýšila v srpnu 2013 o 500,- Kč na 8.500,- Kč, v lednu 2015 o 700,- Kč měsíčně na 9.200,- Kč a v lednu 2016 opět o 700,- Kč měsíčně na 9.900,- Kč. Za necelého 2,5 roku tak MM a všechny hranice zaručené mzdy stouply o 1.900,- Kč, tedy skoro 24%. Tím hodně přeskočily růst produktivity práce. Vláda se navíc v koaliční dohodě a programovém prohlášení zavázala, že by se nejnižší výdělek měl postupně přiblížit dvěma pětinám průměrné mzdy. Ta byla letos v prvním čtvrtletí 25 306 korun, tedy 10.122,- Kč. Bohužel jak roste MM, roste současně i průměrná mzda, je to jakési mzdové perpetuum mobile, cesta do pekel. Problémem je velký růst MM u ZPS, jejich zástupci tvrdě vyjednávají s vládou, která jim v létě slíbila růst MM kompenzovat, ale v návrhu státního rozpočtu se k tomu již nemá. MM se dá zvýšit rychle nařízením vlády, kdežto kompenzace vleklou změnou zákona.

Návrh novely Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti k agenturnímu zaměstnávání – teprve koncem prázdnin proběhlo na MPSV vypořádání připomínek v rámci Pracovní skupiny k agenturnímu zaměstnávání, ale APA nebyla na tuto schůzku pozvána. Zřejmě záměrně pro své ostré nesouhlasy s dalším omezováním legálního agenturního zaměstnávání schvalovacími komisemi, povinným zaměstnáváním odpovědného zástupce, skládáním kaucí při žádosti o povolení atd.. Jednání seúčastnili se zástupci MPSV, odborů, SP ČR a APPS.
Výbor APA se o schůzce dozvěděl od členů APA a z vypořádání připomínek zaslaných na APA AKV. K těm po důkladném studiu sestavil stanovisko, které odeslal emailem 24.9.2015 AKV i členům APA. Na schůzce byly zrušeny oba 2 paragrafy s kvótami a zákazem řetězení Pracovních smluv, navrhované odbory. Proti nim vystupovala zejména APPS a SP ČR. Naopak byly přijaty 2 nové paragrafy, zakazující dočasné přidělení zaměstnance uživatele k uživateli jako agenturního zaměstnance (kvůli porušování přesčasvé práce) a zakazující dočasné přidělování agenturního zaměstnance k uživateli v rámci měsíce více agenturami práce (kvůli zneužívání hranice 2.500,- Kč pro neplacení pojistného rozprostřením zakázky mezi více spřízněných agentur práce).
Členové APA konstatovali, že z praxe jsou jim známy případy zaměstnanců uživatele, nastupujících k němu i jako agenturní zaměstnanci. Většinou však na jiné práce. Jen okrajově na stejné, přičemž se nejedná o porušování přesčasové práce, ale jde o nástup se souhlasem zaměstnance. Důvodem je jeho profese a vyčerpání jeho přesčasových hodin, když ÚP nepovolí jejich zvýšení, daná profese na trhu práce není a zakázku je nutné dokončit. Jinak budou ohrožena všechna pracovní místa ve firmě. Výsledkem návrhu tak může být vyšší nezaměstnanost a ohrožení zakázek a existence firem.
Výbor APA konstatoval, že po týdenním porovnávání Seznamu agentur práce na webu MPSV a Obchodního rejstříku objevil z cca 1.500 agentur práce maximálně 2-4 skupiny v celé ČR, mající shodné majitele nebo sídlo, tedy snad používající řetěz agentur práce k neplacení pojistného nedosažením hranice 2.500,- Kč výdělku měsíčně. Ovšem jednalo se obvykle o osoby již pojištěné (studenti, důchodci, osoby na mateřské a rodičovské dovolené, nezaměstnaní evidovaní na ÚP atp.) a jejich krátkodobé brigády, z nichž se pojistné stejně neplatí. Zde je řetězení využíváno jako jediná možnost, jak finančně konkurovat na trhu práce nelegálním pseudoagenturám bez povolení, používající v tomto případě Dohody o provedení práce bez pojistného s hranicí pojistného 10.000,- Kč měsíčně. Výsledkem návrhu tak bude jen zvýšené působení pseudoagentur, snížení ochrany zaměstnanců, nemožnost výměny agentury práce uživatelem, nemožnost výměny agentury práce zaměstnancem a zvýšená byrokracie pro všechny strany.
Členové APA konstatovali, že navrhovaný paragraf 307b bude znamenat jen další omezení agenturního zaměstnávání, hrozbu vysokých pokut pro každý podnikající subjekt v ČR a vysokou byrokratickou zátěž. Rovněž ukládá povinnosti agenturám práce, jimž v praxi nemohou dostát, protože informace k nim má jen uživatel. Ten ovšem bude muset vést na vrátnicích online seznamy svých i agenturních zaměstnanců ve všech závodech a městech celé ČR, aby je neporušil a nepustil k práci svého zaměstnance nebo agenturního zaměstnance jiné agentury práce v daném měsíci. Jinak jim nelze v praxi vyhovět.
Výbor APA proto protestoval proti ignorování a nepozvání APA ze strany MPSV na projednávání zákonů a zaslal oficiální stížnost na nepřizvání na jednání vypořádání připomínek. APA osvětlít AMSP, HKČR a SP ČR nebezpečí, které pro jejich členy a hospodářství ČR znamená přijetí podobných paragrafů.

Komora agentur práce s povinným členstvím – 2 roky starý návrh APPS na povinné zákonné členství všech agentur práce v Komoře agentur práce, do něhož by se APPS se svými členy transformovala a rozhodovala tak o přijetí dalších agentur práce, tedy jejich podnikání a existenci, APPS stále prosazuje u MPSV. APA již v minulosti na jednáních Pracovní skupiny pro agenturní zaměstnávání RHSD na MPSV veřejně deklarovala, že jde o privatizaci pravomocí státu, navíc s jasným úmyslem zneužít ji v konkurenčním boji skupinou pouhých několika velkých nadnárodních agentur práce proti 1,5 tisíci malých a středních agentur práce. Samotné komorové organizaci se APA nebrání, avšak musí být navržena samostatným zákonem. Tak, jak je tomu u advokátní komory, lékařské komory, lékárenské komory, komory daňových poradců a dalších, s nimiž APA komorové uspořádání s jeho klady a zápory v minulosti projednávala. Ne zavést ji nějakým paskvilem s pár slovy v pár paragrafech, jak se tomu stalo u agenturního zaměstnávání přesunem z Obchodního zákoníku pod Zákon o zaměstnanosti. Jeho negativní důsledky totiž pociťujeme všichni dodnes.

V jiných APA sledovaných oblastech nedošlo - díky prázdninám a krátkému obdobímezi dvěma zasedáními - k žádnému posunu.

Další termín konání Shromáždění Členů APA je jarní zasedání v Praze v úterý 9.2.2016 Praha na Ovocném trhu 11, budově Office house.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

14.12.2015

APA přispěla, v rámci členství v Sekci zaměstnanosti a práce Hospodářské komory ČR, k ANALÝZE NABÍDKY A POPTÁVKY NA TRHU PRÁCE ČR

APA přispěla, v rámci členství v Sekci zaměstnanosti a práce Hospodářské komory ČR, k ANALÝZE NABÍDKY A POPTÁVKY NA TRHU PRÁCE ČR. Zejména pak v části věnované flexibilním pracovním úvazkům a zaměstnávání zdravotně postižených, které se agenturních zaměstnanců dotýkají.

Ale pojala trh práce komplexně a opakovaně upozornila např. na systémové chyby ve školství, které produkuje za peníze z daní firem osoby bez vzdělání, potřebného firmám. De facto klienty úřadů práce. Také na ignorování demografického vývoje, ač stát je první, kdo má informace o porodnosti. Dotkla se i učňovského školství a zdánlivě nesouvisející problematiky průmyslových zón. Ty však, podporované z daní nás všech, často rostou v místech, kde již dnes chybí firmám pracovní síly a do nových továren se musí v lepším případě dovážet denně z větší dálky, v horším zde pracují cizinci z ubytoven.

Všechny přípomínky k analýze jsou v materiálu HK ČR pro jednání tripartity.


•   Diskuze   •

12.11.2015

APA se aktivně účastnila projektu Národní soustavy kvalifikací, obdržela poděkování

Čas realizace veřejné zakázky „Zajištění dalšího zapojování zaměstnavatelů do tvorby a aktualizace NSK a provozu sektorových rad“, kterou znáte pod zkratkou VZ 2-NKS2, se s koncem měsíce října 2015 naplnil. APA obdržela vřelé poděkování za aktivní účast v sektorových radách při plnění aktivit souvisejících s uvedenou zakázkou a děkovný dopis.


•   Diskuze   •

13.08.2015

Prezident APA se v rozhlase zúčastnil diskuse o úskalích i výhodách agenturního zaměstnávání s předsedou odborů ČMKOS

O úskalích i výhodách agenturního zaměstnávání debatovali v Ranním Plusu Českého rozhlasu Radiožurnál Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur. Záznam reportáže v části Média o nás.


•   Diskuze   •

11.08.2015

APA přispěla, v rámci členství v Sekci zaměstnanosti a práce Hospodářské komory ČR, k připomínkování vládního návrhu o zvýšení minimální mzdy pro rok 2016

APA přispěla, v rámci členství v Sekci zaměstnanosti a práce Hospodářské komory ČR, , k připomínkování vládního návrhu o zvýšení minimální mzdy pro rok 2016. Dlouhodobě zastává stanovisko, že její neočekávané a bez vazeb na ekonomické ukazatele vládou přijímané zvyšování ekonomice škodí.

Všechny přípomínky k minimální mzdě jsou v materiálu HK ČR pro jednání vlády.


•   Diskuze   •

20.07.2015

APA podporuje projekt Problematika pracovně-lékařských služeb ASO a SP ČR

Zcela mimo APA, ač jsme byli v roce 2014 osloveni s nabídkou účasti, přijali ji a následně informováni o neustálém odkládání náběhu projektu “Problematika pracovně-lékařských služeb ASO a SP ČR”, tedy projektu financovaného z prostředků státu a EU, projekt proběhl. APA výsledky projektu podporuje. Protože prakticky velmi kvalitně obsáhl všechny problémy, s ním se pracovně-lékařské služby v běžné podnikové praxi dnes a denně střetávají. A na něž jsme už při přípravě a schvalování zákona upozorňovali tandem ministrů z TOP09 (zdravotnictví Heger a práce a sociálních věcí Drábek).

A nebyli jsme sami. Už tehdy bylo všem jasné, že jde z hlediska Nečasovy vlády (ODS) pouze o dolití dalších financí do zdravotnictví. Ani vláda se tím nijak netajila. Jako donátoři byli zvoleni zaměstnavatelé, protože prý peněz mají dost. Byla jim uložena de facto nová zdravotní daň. A to podle už předtím použité šablony, přesně tak, jak byla uložena o něco dříve agenturám práce ministrem práce Drábkem formou diskriminačního povinného pojištění proti úpadku v Zákoně o zaměstnanosti. Tedy povinně pro ně a nepovinně pro pojišťovny. Avšak pod sankcí odebrání povolení agentuře práce bez pojištění.

V případě pracovně-lékařských služeb obdobně pod sankcí neplatnosti pracovněprávního vztahu a tedy nelegální práce a pokuty. A další pokuty v případě nesjednání smlouvy s poskytovatelem PLS. Aniž by poskytovatel PLS uzavřít cokoli musel, dokonce aniž by před přijetím zákona vůbec existoval! Také, jako u diskriminačního povinného pojištění agentur práce proti úpadku, byl na nátlak firem a institucí Zákon o pracovně-lékařských službách do roka novelou zmírněn. Odstraněny byly ovšem jen do nebe volající nesmysly. Avšak povinnosti a sankce u obou zmíněných zákonů zůstaly dodnes.

Obě tyto normy neměly spatřit světlo světa, protože neslouží svému účelu, tedy proklamované ochraně zaměstnance. Pouze povinně pod sankcí zdaňují zaměstnavatele. A to ne vůči státu, jako příjemci daně, ale vůči jinému komerčnímu subjektu, kterému tím zajišťují bezpracný výdělek. Bez rizika, bez nutnosti hledání klientů, bez starostí a péče o ně. Jsou od počátku nemravné a korupční. Obě tyto normy – jak Zákon o pracovně lékařských službách, tak Zákon o zaměstnanosti – by měly dosahovat kvalit Zákona o povinném ručení z provozu motorových vozidel, protože v principu jím jsou. Avšak nedosahují jich prakticky ničím. V projektu ASO a SP ČR požadované změny ZPLS, pokud nebudou realizovány současně, takových kvalit stejně nedosáhnou. A neodstraní ani prvotní problém ZPLS, totiž že nejde v praxi o ochranu zaměstnance, ale jen penězovod do zdravotnictví.

Připomeně v krátkosti ostřehy členů APA k problematice PLS:
- asi nejdůležitější je zrušit pracovnělékařské prohlídky v případě Pracovní smlouvy u I. kategorie prací, resp. aby byly poskytovány praktickým lékařem. Realizací uvedeného návrhu by opravdu odpadla celá řada problémů a snížila by se finanční i administrativní zátěž pro zaměstnavatele i zaměstnance, resp. uchazeče o zaměstnání, a současně by nedošlo k ohrožení zdraví zaměstnanců.
- prodloužení periodicity prohlídek u práce v noci z 1 na 2 roky bychom určitě uvítali.
- stejně bychom uvítali u prací zařazených do I. kategorie zrušení povinnosti výstupní prohlídky.
- za velmi komplikovanou v současné úpravě vidíme i povinnost výpisu ze zdravotnické dokumentace, v praxi se tak stejně neděje. Když by to ze zákona vypadlo, jen by se tím „legalizoval“ aktuální stav. Spousta zaměstnanců ji prostě nemá, k lékaři nechodí nebo dokonce už po škole nikdy nechodili.
- navržená povinnost zákonného zajišťování pracovnělékařských služeb pro agenturní zaměstnance místo zaměstnavatelem-agenturou práce naopak uživatelem a současně výslovné ustanovení, že uživatel pracovnělékařské služby hradí, je jen logická. Současný stav je neudržitelný a nechrání zaměstnance. Uživatel má továrnu, uživatel dle §309 odst.1 Zákoníku práce už 10 let posuzuje rizika a z toho titulu i zodpovídá za BOZP a PO dočasně přidělených agenturních zaměstnanců, na své náklady je školí a vybavuje OOPP, proto by měl logicky zodpovídat a řešit komplexně i PLS. Těžko do svých prostor bude pouštět dalšího lékaře PLS z agentury práce, který ale bude dělat opakovaně totéž, co už udělal jeho lékař PLS.
- agentury práce kvůli nesmyslnosti PLS současně narážejí i na absurditu vázanosti zdravotního posudku dle zákona na zaměstnavatele a pracoviště. Dříve byl totiž na druh práce. Když nyní posíláme skladníka nebo pokladní k 10 uživatelům v roce na stejnou práci, podle stávající úpravy PLS by měli mít 10 prohlídek! Byť třeba pokladní místa se podobají jako vejce vejci, ať jsou v Albertu, Makru či Kauflandu. Ano, odporuje si to s předchozím odstavcem, ale opět ukazuje na nesmyslnost PLS.
- problém bude v kategorizaci prací řešit problematiku řidičů – referentů (zaměstnanec řídí vozidlo zaměstnavatele, ale v rámci sjednaného druhu práce nevykonává práci řidiče), kde si naopak nemyslíme, že z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci má pozice zaměstnance - řidiče referenta, podobně závažná rizika jako zaměstnance, jehož druhem práce je řidič. Pokud by to mělo vést k tomu, že řidiči referenti budou muset podstupovat stejné vyšetření jako řidiči profesionálové (psycho testy) a muset mít profesní průkaz a nedejbože tachograf, bude se jednat opět o zhoršení podmínek u velké části THP pracovníků. Nesouhlasíme s tím, že se jedná o stejná rizika. Z hlediska samotného pracovníka řidiče možná ano, ale to řeší také samotné vlastnictví řidičského oprávnění. Samotný fakt vlastnictví ŘP je podmíněn „dobrým“ zdravotním stavem atd.. Řidiči z povolání pak prochází ještě psychotesty, což je vhodné pokud zodpovídají za přepravu dalších osob (hromadná doprava) nebo nebezpečných nákladů. Řidič referent a řidič autobusu určitě není stejná kategorie. Řidič referent zodpovídá pouze za sebe, stejně jako každý jiný účastník silničního provozu. To už bychom pak měli zavést i absurdní chodecký průkaz, když zaměstnanec musí část pracovní cesty absolvovat pěšky.

Stanovisko APA k Pracovně lékařským službám je dlouhodobě jasné - neopravujme neopravitelné. Volejme po zrušení a nekorupční náhradě PLS!


•   Diskuze   •

15.07.2015

APA požaduje Novelizaci občanského soudního řádu a exekučního řádu, která odlehčí zaměstnavatelům

V řešení je nyní vládní návrh Novelizace občanského soudního řádu a exekučního řádu, bytostně se dotýkající exekucí na mzdy zaměstnanců. APA požaduje změnu, která odlehčí zaměstnavatelům a sejme z nich ručení i povinnosti.

V zásadě APA souhlasí se všemi zaměstnavateli uvedenými námitkami k exekucím a doplňuje je o názory členů Asociace pracovních agentur:
- střední agentury práce mají „aktivních exekucí“, tedy těch, kde něco strhávají, u cca 80-120 zaměstnanců každý měsíc, přičemž někteří mají více než 1 exekuci
- paušální náhrada nákladů se jeví konečně jako jedna z mála věci v tomto státě pro nás zaměstnavatele přínosem. Nikdo nevíme, co ukáže praxe, ale mohlo by to trochu kompenzovat náklady s tím spojené.
- sdílíme obavu na dopad proti povinnému (a též se jich nechceme zastávat), kdy se ze mzdy ještě odečte další srážka za úkon exekuce a povinný bude odsuzovat nás zaměstnavatele v tomto případě agentury práce . Budou mezi povinnými kolovat další negativní názory na agentury práce. Přestože ty nebudou viníky, jen nástroji výběru.
- úplné a nejvhodnější řešení by bylo odečíst náklady náhrady exekuce z odměny exekutora, který možná v současné době nemá tolika práce jako my, vykonavatel srážky ze mzdy. Pak by si možná exekutoři dvakrát rozmysleli, než do datové schránky pošlou 50 zpráv na jednoho povinného a vyžadují 50x odpověď, což se také běžně stává. Protože zde vykonáváme činností ve prospěch jiných soukromých subjektů, na které stát zákonem přenesl svoje pravomoci, a to bez náhrady, tedy exekutoři jsou de facto adresáty neoprávněného majetkového prospěchu. De iure sice ne, protože to máme nařízeno zákonem, ale můžeme opět hovořit o “dalším zdanění zaměstnavatelů variabilní každoměsíční exekutorskou daní”. Tuto práci musí zaplatit ten, pro kterého je vykonávána.
- paušál možná narazí na některá specifika, zejména jde o nechvalně veřejně proslulé korupční exekuce na základě pokuty z Dopravního podniku hl.m. Prahy, kdy jsou zaměstnanci, kteří mají více než 40 exekučních rozhodnutí z titulu nezaplacené pokuty a které jsme dostali do datové schránky ve stejný den. Pak by se paušál vyšplhal u jednoho zaměstnance na částku kolem 2.000,- Kč.
- navýšení o 50,- Kč za každou další exekuci, i když u toho samého zaměstnance, je ale na druhou stranu trochu podceněné. S touto činností je minimálně stejná práce, jako s každou novou exekucí, možná bych že i větší, protože se musí zpracovávat s ohledem na předchozí (určení pořadí, hlídání nezabavitelných částek, hlídání odesílání peněz apod.). Uhlídat pořadí a přednost exekucí, pokud jich má zaměstnanec 15, to už je velké umění. Protože za to ručí opět nevinný zaměstnavatel.
- vidíme také jako logické zákonem stanovenou odměnu zaměstnavatele rovnou od jím exekutorovi posílaných částek odčítat (náklady zaměstnavatele jsou na úkor odměny exekutora).

Stanovisko APA k exekucím je dlouhodobě jasné - Voláme po sejmutí břímě exekucí na mzdy zaměstnanců ze zad jejich zaměstnavatelů, nechceme dále zdarma pracovat za exekutory!


•   Diskuze   •

06.07.2015

Shromáždění členů APA na svém dvoudenním výjezdním zasedání 12.06.2015 v Ostravě řešilo aktivity asociace, směřující k prosazení férové legislativy pro agentury práce, postihující nelegální praktiky na trhu agenturního zaměstnávání, ne další zpřísňování jen pro legální agentury práce z pera MPSV.

V pátek 12.6.2015 se v Ostravě v areálu kampusu kolejí Vysoké školy báňské-technické univerzity Ostrava a následně v objektu Bolt Tower Dolní oblasti Vítkovic, legendární Stodolní ulici a Landek Parku Petřkovice konalo letos druhé, výjezdní dvoudenní Shromáždění členů Asociace pracovních agentur. Kampus, kromě trojhvězdičkovéhjo hotelu Garni nabídl členům APA i zasedací místnosti. Prezident APA konstatoval přítomnost 20 z 23 členů APA. Shromáždění APA bylo usnášení schopné.

V současné době posuzuje Výbor APA 2 přihlášky do APA, další - v průměru 4 agentury práce měsíčně - se o členství zajímají, avšak podklady na jednání Výboru APA od nich již nedorazí. Členům APA se představil nový člen, Jobs Contact Consulting, s.r.o.. Jako nově založená agentura práce fungoval spíše marketingově, na trhu začal působit až od září 2014. Zatím se orientuje na recrutiment v Brně, Jihomoravském a Olomouckém kraji, sem tam i v Praze. Vedení těží z 12 let práce v jiné agentuře. Svou činnost teprve rozjíždění.

Prezident APA a několik členů se zúčastnilo v březnu 2015 Konference ČMKOS Jak dál s agenturním zaměstnáváním, kde se probíraly změny ZP a ZoZ. Proti agenturnímu zaměstnávání vystoupily hodně i zahraniční a evropské odbory. Prezident APA hájil stanovisko APA v příspěvku Zkušenosti s agenturním zaměstnáváním v České republice, kde poukazoval na pseudoagentury, které si stát cíleně pěstuje a které škodí pracovnímu trhu. Přesto jsou stále regulacemi postihovány a omezovány jen legální agentury práce. Záznam konference a materiály jsou na webu APA.
Prezident APA s týmem dokončili projekt APA Transparentní agentura práce.
Prezident APA se v březnu 2015 aktivně zúčastnil v Moravskoslezském kraji konference k síti Teritoriálních paktů zaměstnanosti v ČR s cílem společně projednat postup dalšího využití paktů zaměstnanosti k pozitivnímu ovlivňování zaměstnanosti a vzdělávání v ČR a také k lepší spolupráci partnerů v krajích. Na konferenci se dělili o zkušenosti zahraniční partneři v rámci mezinárodní spolupráce v organizaci OECD LEED Forum on Partnerships and Local Development.
Členové Výboru APA se zúčastnili v březnu a dubnu 2015 jednání Pracovní skupiny k agenturnímu zaměstnávání RHSD na MPSV ČR, kde se posledního jednání zúčastnila s návrhy i zástupci AKV se svými stanovisky, avšak MPSV je přes zápis ze skupiny nakonec v návrhu novely okázale ignorovalo.
Členové Výboru se v mezidobí účastnili osobně i korespondenčně práce Sekce zaměstnanosti, poradního orgánu prezidia Hospodářské komory ČR, kde mj. vedli jednání ke koncepčním otázkám trhu práce i k návrhu novely zákona o zaměstnanosti se snahou prosadit jeho odmítnutí. Nereflektuje problémy na trhu práce s pseudoagenturami, pouze poškozuje legální agentury práce.
Prezident APA se zúčastnil v mezidobí několika jednání AKV, včetně Kolegia expertů AKV, 2 Valných hromad AKV a 4. konference AKV k pracovnímu právu. Na akcích vystupoval a hájil stanoviska APA. Výsledkem jsou nová Stanoviska AKV na webu AKV (část se dotýká agentur práce), dále změny stanov a vymezení se AKV k pojímání pracovního práva s důrazem na vyváženou smluvní volnost a ochranu zaměstnance.
Prezident APA se v dubnu 2015 aktivně zúčastnil pracovního kolokvia na půdě Právnické fakulty Karlovy univerzity k Zákoníku práce, kde byli přítomni jeho tvůrci, zástupci MPSV i soudci Nejvyššího soudu.
Prezident APA se v květnu 2015 aktivně zúčastnil a vystoupil s příspěvkem na mezinárodní konferenci na půdě Právnické fakulty Karlovy univerzity s názvem Atypická zaměstnání – cesta k vyšší zaměstnanosti? Přednesl příspěvek Regulace agenturního zaměstnávání – přímá cesta k nelegální práci. Detailně bude i ve Sborníku z konference. Popis konference a materiály jsou na webu APA.
Prezident APA v mezidobí rovněž několikrát vystoupil v médiích, záznamy jsou na webu APA.
V mezidobí neustále vedli členové Výboru APA intenzivní jednání s mnoha partnery (HK ČR, AMSP ČR, KZZP, AKV, Americké obchodní komory a dalších) k návrhu novely zákona o zaměstnanosti. Snahou je prosadit jeho odmítnutí. Vůbec nereflektuje problémy na trhu práce s pseudoagenturami, pouze poškozuje legální agentury práce.
Výbor APA informoval členy o tvorbě nové skupiny RHSD na MPSV pro řešení nelegálního zaměstnávání a pseudoagentury na konci května 2015. Ti uložili Výboru APA, i přes dosavadní negativní zkušenosti a frustraci s Pracovní skupinou pro agenturní zaměstnávání RHSD na MPSV, se na činosti nové skupiny podílet. Poznatků z denní praxe máme dost.
Výbor APA informoval členy o tvorbě nové skupiny RHSD na MPSV pro komplexní novelu zejména Zákoníku práce počátkem června 2015. Ti uložili Výboru APA, i přes dosavadní negativní zkušenosti a frustraci s Pracovní skupinou pro agenturní zaměstnávání RHSD na MPSV, se na činosti nové skupiny podílet. Systémových návrhů pro férové změny máme z denní praxe dost.
Členům APA byly o všech aktivitách Výboru APA zasílány emailové zprávy s příslušnými informacemi a odkazy.

V květnu 2015 skončil projekt APA „Transparentní agentura práce“. Bylo odesláno 525 sad udání, vždy současně na FÚ, OR KS a OIP. Nejvíce na naše podněty reagovaly soudy a FÚ, v roce 2014 to bylo 76, v roce 2015 už 37 reakcí. V březnu byl prezident APA poskytnout vysvětlení na FÚ Praha 5, kde si převzali metodiku rozkrývání zastřeného agenturního zaměstnávání z hlediska krácení daní a pojistného. Projekt stál APA od září 2014 do května 2015 celkem 25.000,- Kč. Kontrola jedné agentury práce (z necelých 1.800) tak vyšla v průměru na 14,- Kč (portal.mpsv.cz, justice.cz, Sbírka listin, listiny za jednotlivé roky), bráno na počet hříšníků (následné vyhotovení dopisu s údaji z uvedených portálů a převod do pdf) v průměru necelých 48,- Kč. Shromáždění členů APA uložilo Výbor APA pokračovat v projektu od září 2015 s tím, že u nových hříšníků se bude postupovat stejně, ale nebudeme informovat OIP, ale MV ČR s tím, že jde o nespolehlivou agenturu práce a měl by jí být odejmut souhlas MV ČR a následně povolení. U opakovaných hříšníků budeme navrhovat OR KS zrušení společnosti, opakovaně informovat FÚ, že nedošlo k nápravě ani přes udání a jejich případnou kontrolu, pokud proběhla, a zasílat MV ČR s tím, že jde o nespolehlivou agenturu práce a měl by jí být odejmut souhlas MV ČR a následně povolení, z těchto důvodů i návrh na odejmutí povolení GŘ ÚP.

Kontrola nelegální práce a švarcsytém - Výbor APA posílá dál podněty na SÚIP, FÚ, policii atp.. snaží se je podávat doslova „na stříbrném tácu“, aby orgány mohly konat jasně a se znalostí věci.

Zákon o specifických zdravotních službách – APA je prostřednictvím členů Výboru APA zapojena do Projektu Svazu průmyslu a odborů, posuzujícího komplexně praktickou aplikaci pracovně-lékařských prohlídek. Bohužel projekt, garantovaný Asociací samostatných oborů, jako příjemcem dotace, se stále ještě pořádně nerozjel.

Doposud nefunkční sdílené zprostředkování zaměstnání - nemáme informace o žádném výběrovém řízení, vypsaném některým ÚP nebo GŘ ÚP. Ostatně informoval o tom v únoru 2015 pan Morávek, že pilotní projekt je teprve v přípravě, byť už hodně daleko.

Trvající zákaz dočasně přidělovat cizince ze zemí mimo EU agenturám práce - není v tomto ohledu žádný posun, spíše cítíme další snahu po zakazování a byrokracii, než uvolnění tohoto segmentu. Od vlády a zejména od odborů. Tlak odborů a vlády trvá, byť nedostatek zaměstnanců se projevuje již napříč všemi obory hospodářství země.

Zrušený zákaz dočasně přidělovat zdravotně postižené versus povinnost je zaměstnávat ve 4% podílu - navrácení možnosti dočasně přidělovat osoby se zdravotním postižením (OZP) se pozitivně promítlo zájmem těchto osob o agenturní zamětsnávání. Výbor APA sleduje, a je členům APA nápomocen právně i finančně, v jejich sporu s ÚP ohledně neplacení sankčních odvodů za neplnění povinného podílu v době zákazu zaměstnávání OZP agenturami práce.

Žaloby na diskriminační povinné pojištění agentur práce - Asociace bezpečnostních služeb podala na Českou republiku žalobu na vydání neoprávněného prospěchu. Byl vydán platební rozkaz a MPSV proti němu podalo odpor. Soudy se vlečou. Výbor APA se dále pokouší o změnu legislativní cestou s novým parlamentem.

Účast APA na projektech Národní soustava povolání a Národní soustava kvalifikací, autorizované osoby – nadále se podílíme už jen na činnosti Sektorové rady pro administrativu, kam mj. spadají i personální činnosti v podniku. V červnu 2015 projekt NSP a NSK stojí, vláda si s ním evidentně neví rady, respektive žádné ministerstvo (MPSV, MŠMT, MP) nechce na další pokračování uvolnit peníze. Úspěšný „prototyp NSK a NSP“ byl větším dílem hrazen EU, „sériovou výrobu“ se vládě zatím hradit nechce. Dochází k prodlevám a týmy odborníků, podílejících se napříč hospodářstvím na uvedených projektech, jsou drženy v nejistotě, zda mají nadále počítat se svou časovou a odbornou kapacitou pro NSK a NSP nebo ne. HK ČR a SP ČR jsou jednoznačně pro pokračování a APA jejich stanovisko podporuje a bude se v projektu dále angažovat.

Nový občanský zákoník (NOZ), zákon o obchodních korporacích, návazná legislativa v Zákoníku práce, Zákonu o zaměstnanosti, Zákonu o daních z příjmů a dopady na APA a její členy - od února 2015 beze změny.

Změny zákona o dani z příjmu - připravovaná změna, týkající se zrušení superhrubé mzdy a s tím souvisejících nastavení nového progresivního zdanění mzdy, se nestihne ani pro roke 2016.

Velké navýšení minimální mzdy a úrovně všech zaručených mezd od 1.1.2016 - 2.6.2015 ministryně práce na tripartitě vystoupila s návrhem na variantní navýšení minimální mzdy (MM) k 1.1.2016 takto:
1. nárůst MM o 500,- Kč – podporují zaměstnavatelské svazy,
2. nárůst MM o 700,- Kč – podporuje vláda,
3. nárůst MM o 1.000,- Kč – podporují odbory,
4. nárůst MM o 1.500,- Kč – umí si představit jen odbory.
Vyrovnání MM u osob zdravotně znevýhodněných je navrhováno současně k navýšení MM ve 2 variantách :
a) úplné, jednorázové vyrovnání do 1.1.2016 – podporují odbory,
b) vyrovnání hladiny MM ve dvou etapách – prosazují zaměstnavatelské svazy.
K dohodě nedošlo, rozhodnutí zůstává na vládě. Slíbila rozhodnutí do 30.6.2015. Žádná kombinace však není předen vyloučena. Navýšení MM požadují zaměstnavatelé kompenzovat, odbory souhlasí a MPSV se s tím patrně také smířilo. Jakým způsobem a zda se stihne nějaké úpravy zákonů provést, je však časově otázkou. Protože MM se dá zvýšit rychle nařízením vlády, kežto kompenzace jen vleklou změnou zákona.

Návrh novely Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti k agenturnímu zaměstnávání – APA se obsáhle snaží za přispění AMSP změny zavrhnout jako škodlivé pouze legálním, zejména malým a středním agenturám práce. Výbor APA zpravoval obsáhlé připomínky, které zaslal různým skupinám a státním orgánům. Komentáře a stanoviska zveřejňuje na webu APA. Snaží se v médiích zveřejňovat pravdu o záměrech MPSV a snaze velkých nadnárodních agentur práce využít změn Zákona o zaměstnanosti k likvidaci malých a středních agentur práce. Jak se však ukazuje v diskusích pod články, občané jsou výrazně naladěni proti agenturám práce a jejich mediální obraz je katastrofální. Čehož s oblibou využívají politici, státní správa a odbory v populistickém štvaní proti agenturnímu zaměstnávání a sbírání politických bodů. Úkolem pro Výbor APA je na tyto věci mediálně adekvátně reagovat.

Další termín konání Shromáždění Členů APA je podzimní výjezdní zasedání v Chomutově v říjnu 2015. Datum bude upřesněno. Pokud by došlo k mimořádné situaci v souvislosti s novelou Zákona o zaměstnanosti, Výbor APA svolá Shromáždění členů dříve.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

20.06.2015

APA se aktivně účastnila mezinárodní konference "Atypická zaměstnání – cesta k vyšší zaměstnanosti?", pořádané Právnickou fakultou Karlovy univerzity


V rámci Specifického vysokoškolského výzkumu 2015, projektu Katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, se dne 11. června 2015 uskutečnila na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí a za podpory advokátní kanceláře ROWAN LEGAL mezinárodní konference na téma "Atypická zaměstnání – cesta k vyšší zaměstnanosti?". Cílem konference bylo otevřít široký odborný diskurz nad přínosy, deficity a limity atypických forem zaměstnání, čemuž odpovídal i její nabitý Program.

Diskuse byla zaměřena na rozličné otázky problematiky atypických zaměstnání v kontextu jejich ústavněprávních, pracovněprávních, občanskoprávních, obchodněprávních, ale případně i správněprávních a trestněprávní aspektů a na možný další směr rozvoje atypických forem zaměstnávání zejména z pohledu subjektů pracovněprávních vztahů a sociálních partnerů. Prostor byl věnován i vhledu do zahraničních právních úprav a diskusi nad tamními instituty v této oblasti a jejich potenciálem pro zdejší prostředí. Hlavními osou jednání byla otázka přínosu prekérních forem zaměstnávání pro trh práce v kontextu nezbytných sociálních jistot zaměstnanců.

Jednacími jazyky konference byla čeština, slovenština a angličtina, bylo zajištěno tlumočení z a do angličtiny. Výstupem z konference bude sborník - kolektivní monografie přednesených příspěvků, jakož i připravených a z časových důvodu nepřednesených příspěvků účastníků konference. Konference i tak trvala neskutečných 10 hodin a aula byla prakticky plná. Akci uvedli a moderovali postupně Prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D., vedoucí Katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a hlavní řešitel projektu, Doc. JUDr. Věra Štangová, CSc. a JUDr. Jakub Morávek, Ph.D. .

Mezi vystupujícími a diskutujícími byl i Ing. Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur, o.s.. Přednesl stručnou prezentaci "Legislativní omezení agenturního zaměstnávání – přímá cesta k nelegálnímu zaměstnávání" s leitmotivem "Méně regulace, více legální práce". Prezentace je na základě dlouhodobých stanovisek a postojů APA k dané problematice podrobně rozvedena pro sborník konference včetně abstraktu v dokumentu "Legislativní omezení agenturního zaměstnávání – přímá cesta k nelegálnímu zaměstnávání, Legislative restrictions on temporary agency work - a direct path to the illegal employment".

Abstrakt: Každé omezení trhu bylo vždy využito k nelegální činnosti. Prohibice v USA vedla ke vzniku velkého nelegálního trhu s alkoholem a vzniku mafie. S těmito zločinci, financovanými zakázanými obchody, bojuje USA dodnes. Podobně v České republice vedlo po 14 letech svobodného agenturního zaměstnávání (1990-2004) omezení agenturního zaměstnávání v novele Zákona o zaměstnanosti ke vzniku nelegálních agentur práce, otrocké práci a obchodu s lidmi. Za 11 let místo boje s nelegálními agenturami práce, Ministerstvo práce neustále zpřísňuje zákony pro legální agentury práce. Nelegální mafie mají stále více prostoru pro svou činnost. Současně Ministerstvo práce nepostihuje firmy, které si práci nelegálních mafií objednávají. Nejnovější návrhy Ministerstva práce na změny zákonů v roce 2015 jdou stejnou cestou. Ta povede pouze ke zvýšení moci mafií a nelegálního trhu práce. Příspěvek na číslech, faktech a příkladech dokazuje tyto důsledky.


•   Diskuze   •

09.06.2015

Asociace pracovních agentur odeslala na MPSV připomínky k novým regulacím legálních agentur práce, navrhovaným MPSV. S detailním odůvodněním.

Asociace pracovních agentur je hluboce frustrována zbytečným, 2,5 roku trvajícím jednáním Pracovní skupiny k agenturnímu zaměstnávání RHSD na MPSV, jehož je členem. Jako by vůbec neexistovalo. Jako bychom jednali o legislativních úpravách 2,5 roku s Marťany. Totální ignorace problému s nelegály v navrženém materiálu a opětovná regulace poctivých legálních agentur práce nic neřeší. Pouze opětně nahrává mafiím pseudoagentur a my se ptáme – jde o nekompetenci MPSV, likvidační záměr nebo přímo korupci? Co si o tom máme myslet?

Jde o něco tak nesmyslného a naprosto odtrženého od reality, že tady už končí veškerá rozumná normální jednání. Návrh obsahuje velké nebezpečí pro státní rozpočet z hlediska příjmu z daní, z hlediska nových výdajů na podpory a dávky, zcela nepokrytě zavádí retroaktivitu a přímo vybízí - zejména zahraniční subjekty - podávat žaloby na ČR za znemožnění podnikání a poškození investic.

Členové APA volají po demisích osob na MPSV, odpovědných za tento materiál. Není přece možné, aby MPSV opakovaným omezováním legálních agentur práce takto otevřeně podporovalo kriminální živly. Platí je daňoví poplatníci nebo mafie pseudoagentur?

Připomínky APA k novelám zákonů souvisejících s agenturním zaměstnávání v mezirezortním připomínkovém řízení včetně rozsáhlého zdůvodnění, červen 2015.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

09.06.2015

Představitelé zahraničních obchodních komor jsou vážně znepokojeni návrhem regulace agenturního zaměstnávání z pera MPSV. Připravili společné stanovisko, k jeho sepsání přispěla i APA.

Asociace pracovních agentur byla přizvána na jednání Americké obchodní komory v České republice, která projednávala návrhy nových regulací agenturního zaměstnávání z pera MPSV. Byla to jedna z mnoha schůzek zahraničních obchodních komor, jejichž členové, vlastnící významné podniky v ČR, jsou vážně znepokojeni připravovanými zásahy do jejich podnikání. APA v rámci schůzky předala své stanovisko k návrhům, které se v mnohém shodovalo se stanovisky rovněž přítomné Asociace poskytovatelů personálních služeb.

O závažnosti situace svědčí fakt, že se na negativním stanovisku k návrhu novely shodli zástupci podnikatelů z nejvyspělejších zemí světa: Americká obchodní komora v ČR, Britská obchodní komora ČR, Česko-německá obchodní a průmyslová komora, Francouzsko-česká obchodní komora, Japonská komora průmyslu a obchodu v ČR, Korea Trade-Investment promotion Agency a Nordic Chamber. Je vůbec možné, aby MPSV ČR svými nekompetentními návrhy dokázalo sjednotit tak širokou obec zahraničních zaměstnavatelů v České republice? A ohrozit tím stovky tisíc pracovních míst nynějších i budoucích? A přece se to stalo. Ministryně práce by z toho měla vyvodit důsledky vůči svým podřízeným a premiér Vlády ČR vůči ministryni, která materiál tohoto znění posvětila.

Všechny podepsané obchodní komory spatřují největší potenciál v práci MPSV v boji proti práci na černo, který by podnikatelé sdružení v komorách uvítali, protože chtějí férové tržní podmínky a dobře a spravedlivě financovaný sociální systém. Uvedené změny, navržené MPSV v rámci novel těchto zákonů, by šly zcela opačným směrem. V tomto případě existuje pravděpodobnost, že se bude jednat o další rozhodnutí, které v souvislosti s jinými změnami učiní ČR méně atraktivní pro investory.

Znění Společného stanoviska v rámci meziresortního připomínkového řízení k připravované právní úpravě agenturního zaměstnávání, a to v bodech omezení řetězení pracovních poměrů na dobu určitou a zavedení kvót.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

08.06.2015

Rovněž AKV je v mnohém proti nesmyslné regulaci agenturního zaměstnávání z pera MPSV a postrádá v ní další, skutečně smysluplná ustanovení.

Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů dnes odeslala na MPSV v rámci mezirezortního připomínkového řízení své Stanovisko. Je v mnohém proti MPSV navržené nesmyslné regulaci agenturního zaměstnávání. Zároveň v ní postrádá opravdu účinná ustanovení, řešící opravdové problémy agenturního trhu práce.

Je s podivem, kolik dobrých myšlenek, které by mohly skutečně účinně regulovat nelegální zaměstnávání, švarcsystém, zastřené agenturní zaměstnávání a další negativní jevy, je MPSV trvale ignorováno. Naopak MPSV nepřestává překvapovat všechny účastníky trhu práce neustálým urputným vymýšlením léků na neexistující nemoci.

O tom, že by MPSV a jemu podřízené kontrolní instituce skutečně agenturní zamětsnávání regulovaly už stávajícími nástroji, nemůže být rovněž ani řeči. 2 příklady za všechny:

- dle MPSV prý velký počet agentur práce v ČR může MPSV ihned snížit o 1/3, když bude odebírat povolení dle §59 ZoZ, což už 10 let nedělá. Počet agentur práce, které jsou povinny každoročně podávat hlášení o své činnosti, je v průměru 2.299. Povinnost neplní v průměru 824 z nich. Při prvním prohřešku může GŘ ÚP (dříve MPSV), udělit pokutu až 50 tis. Kč, při opakování odebrat povolení k činnosti. MPSV to do roku 2012 nedělalo vůbec, GŘ ÚP s tím teprve začíná.
Důkaz: statistiky MPSV 2008-2012 o plnění informační povinnosti agenturami práce

- dle MPSV prý velký počet agentur práce v ČR může MV ČR a MPSV ČR ihned snížit o další 1/3, když nebude stále vydávat povolení agenturám práce, neplnícím povinnosti ve Sbírce listin Obchodního rejstříku. Projekt "Transparentní agentura práce", který dělala od září 2014 do dubna 2015 Asociace pracovních agentur podle veřejných rejstříků, vedených MPSV ČR a MSp ČR, odhalil 525 agentur práce, které povinnost dlouhodobě neplní. Hodně z nich 10 a více let. Přesto je každé tři roky při obnově povolení považuje MV ČR za spolehlivé a prověřené a MPSV jim vydává povolení k činnosti. A nechtějí to změnit.
Důkaz: portál MPSV.cz část zprostředkovatelny práce, portál Justice.cz, Projekt Transparentní agentura práce a 525 datovou schránkou odeslaných udání současně místně příslušnému Obchodnímu rejstříku soudu, Finančnímu úřadu a Oblastnímu Inspektorátu Práce.

Nevymýšlejme nová omezení, důsledně trvejme na plnění nynějších povinností. To stačí!

Znění STANOVISKA AKV k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a další související zákony.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

05.06.2015

Hospodářská komora ČR s návrhem regulace agenturního zaměstnávání z pera MPSV nesouhlasí, vidí v něm zcela opačný efekt a nárůst nelegální práce.

Hospodářská komora České republiky upozorňuje, že největším problémem jsou subjekty, které zprostředkovávají zaměstnání bez platného povolení, provozující zastřené zprostředkování. Nutno zdůraznit, že na tyto subjekty nová právní úprava agenturního zaměstnání nedopadne, neboť tyto subjekty v právním režimu agenturního zaměstnávání vůbec nefungují. HK ČR se shodně se Svazem průmyslu a dopravy České republiky obává, že některá z navrhovaných opatření omezí agenturní zaměstnávání. Postiženi budou jak podnikatelé, tedy agentury práce, tak uživatelé, tedy zaměstnavatelé, kteří budou omezováni při náboru nových pracovních sil.

HK ČR obecně podporuje opatření, která povedou ke zpřehlednění agenturního zaměstnávání. Členové HK ČR volají po důsledné a efektivní kontrole zaměřené na potírání tzv. pseudoagentur a zastřeného zprostředkování zaměstnání. Dále zdůrazňují nutnost lepší spolupráce mezi pobočkami Úřadu práce ČR a zaměstnavateli, zahrnující především kvalitní poradenský servis ze strany ÚP. Obávají se shodně se SP, že přijetí navrhované právní úpravy povede k nárůstu zastřeného zaměstnávání a ke zvýšení počtu uchazečů o zaměstnání vedených ÚP. Důsledek se projeví i ve finanční rovině, kdy do státního rozpočtu nebudou odvedeny příslušné platby na pojistné a daně. Naopak může být státní rozpočet zatížen výplatami podpor v nezaměstnanosti resp. dávek sociální podpory.

H ČR považuje za nutné zdůraznit výhody agenturního zaměstnání pro konkurenceschopnost české ekonomiky. Agenturní zaměstnávání je důležitou kategorií trhu práce. Agentury práce významně snižují nezaměstnanost v České republice, ročně zaměstnají až čtvrt milionu lidí. Zvyšují zaměstnanost zejména ohrožených skupin na trhu práce – studenti a čerství absolventi, rodiče malých dětí, lidé ve věku nad 50 let. Ze statistik MPSV a ÚP vyplývá, že agentury jsou úspěšnější při umísťování uchazečů o práce než samotné úřady práce.

Konečný efekt nové právní úpravy tak může být zcela opačný než ten, který zamýšlí předkladatel, tedy zpřehlednění právní úpravy v oblasti zprostředkování zaměstnávání.

PŘIPOMÍNKY HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY k materiálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

03.06.2015

Získali jsme podporu AMSP proti nesmyslné regulaci agenturního zaměstnávání

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) dnes vydala Tiskovou zprávu, ve které podpořila APA proti nesmyslné připravované regulaci agenturního zaměstnávání, o kterém jsme informovali.

Děkujeme tímto za podporu a apelujeme na politiky a státní úředníky na MPSV: Vaše návrhy jsou nesmyslné a zcestné, naslouchejte praxi, nevyvářejte nové regulace a zajistěte stabilní právní prostředí. Vámi navrhovaná další regulace agenturního zaměstnávání bude mít jen samé neblahé důsledky:
- Naženete mnoho brigádníků a zaměstnanců pracovních agentur na úřady práce, protože přijdou o práci. Agentury práce ročně zaměstnají přes 250 tisíc osob.
- Mnoho lidí, kteří dnes v agenturách pracují, jsou aktivní na trhu práce a chodí na brigády. Jde např. o studenty, čerstvé absolventy SŠ a VŠ bez praxe, maminky na rodičovské dovolené, důchodce invalidní i starobní, lidí hledajících si přivýdělek v druhém zaměstnání. A těmto lidem vezmete možnost pracovat a chodit na brigády. A naženete je do chřtánu černého trhu práce, bez smluv, s výplatami na ruku, bez pojištění, bez záruk výplaty mezd.
- Náš stát přijde o velké peníze, jedná se o úbytek až 7 miliard Kč ročně, které jsou dnes legálními agenturami státu odváděny. Daně a odvody pojistného náš stát těžko získá od mafií, obchodníků s lidmi, pseudoagentur a pokoutních družstev.
- Zlikvidujete mnoho legálních agentur práce, kdy dnes jejich provoz zajišťje zhruba 17 tisíc lidí, specializovaných odborníků s velkým podílem pracujících žen.

Kdy už našim zákonodárcům a úředníků konečně dojde, že místo nových a nových regulací a omezení stačí důsledně trvat na plnění nynějších povinností?

Znění Tiskové zprávy AMSP k návrhu novely agenturního zaměstnávání.

Desatero agenturního zaměstnávání - čísla, tabulky a fakta.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

23.05.2015

Ukončení členství v APA

Na vlastní žádost ukončila členství v Asociaci Pracovních Agentur společnost Dosam s.r.o., která působila v Praze.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •

20.05.2015

Novela zákona o zaměstnanosti je v mezirezortním připomínkovém řízení, její znění je v naprostém rozporu s potřebami praxe

Ministerstvo práce a sociálních věcí MPSV připravuje pracovním agenturám a jejich odběratelům další legislativní změny v agenturním zaměstnávání. Jejich návrhy jsou již v připomínkovém meziresortním řízení změn zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti:
- Dopis ministryně práce
- Předkládací zpráva
- Důvodová zpráva včetně zhodnocení dopadů RIA
- Platné znění zákona s vyznačením navrhovaných změn a doplnění
- Novela zákona
- Pro schůzi vlády
- Návrh usnesení vlády

Návrh MPSV je bohužel v naprostém rozporu s 2,5 roky jednání Pracovní skupiny pro agenturní zaměstnávání na MPSV, které se pravidelně účastní členové výboru Asociace pracovních agentur. Po celou dobu zástupci agentur práce a zaměstnavatelů vysvětlovali ministerským úředníkům, že problém není současné agenturní zaměstnávání, které je už nyní doslova přeregulováno. Problémem je zastřené agenturní zaměstnávání, tzv. pseudoagentury.

Výsledkem je bohužel 12 návrhů změn pro agenturní zaměstnávání, které absolutně v žádném bodě neřeší hlavní problém tohoto segmentu, tj. pseudoagentury, ale nesmyslně ještě více reguluje stávající agenturní zaměstnávání. To je bohužel totální odtržení politiků a úředníků od reality, které bude mít za následek jediný výsledek - posílení šedé zóny ekonomiky. Legální pracovní agentury další nesmyslnou regulací ještě více oslabí a pseudoagentury budou mít žně. Nejdůležitější změny zákonů na regulaci agenturního zaměstnávání:

a) Zvýšení poplatku za povolení k agenturnímu zaměstnávání z min. 5 tisíc na 25 tisíc Kč
b) Zákaz řetězení pracovních smluv u agenturních zaměstnanců, což zcela popírá smysl agenturního zaměstnávání
c) Kauce 500 tis. Kč, kterou musí každá agentura práce nově státu „věnovat“, pokud chce dál podnikat, jinak do 3 měsíců končí
d) Kvóta max. 15% agenturních zaměstnanců vůči kmenovým zaměstnancům pro klienty pracovních agentur
e) Zamstnávání odpovědného zástupce jen na Pracovní smlouvu, i kdy byl jediným jednatelem a majitelem agentury práce, což už dříve zakázal Nejvyšší soud ČR.
Vše výše uvedené se týká legálních agentur práce s povolením (licencí) MPSV, které jsou každoročně kontrolovány inspektoráty práce po celé ČR. Nové regulace agenturního zaměstnávání se vůbec nedotknou pseudoagentur, ty mohou vesele obchodovat s lidmi dál, na ně jsou kontroly krátké.

Celé to připomíná středověký hon na čarodějnice. Bohužel se však píše rok 2015 a MPSV používá vykonstruované teze a tvrzení nepodložená reálnými daty a důkazy stejně jako za středověku. Snaží se cílit na malou skupinu zaměstnavatelů, aniž by k tomu byl jakýkoli důvod. Agentury práce jsou od roku 2007 nejkontrolovanějšími firmami s výbornými výsledky, ročně jich SÚIP zkontroluje 1/3, tedy okolo 500, a najde jen pár pochybení. Už 8 let je vždy hlavním úkolem SÚIP právě kontrola agentur práce, a to každý rok! V roce 2014 SÚIP provedl 524 kontrol u 1.645 agentur práce, pochybení shledal jen u 70 z nich, tj. 4% celkového počtu, což je daleko méně, než u ostatních zaměstnavatelů. Výsledky kontrol agenturního zaměstnávání si může každý ověřit v roční souhrnné zprávě o výsledcích kontrolních akcí provedených inspekcí práce, např. na straně 45.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

20.03.2015

APA se aktivně účastnila konference "Jak dál s agenturním zaměstnáváním" pořádané ČMKOS

Ve středu 4. března 2015 se v konferenčních prostorách hotelu Yasmin na třídě Politických vězňů 12 v Praze 1 uskutečnila konference o agenturním zaměstnávání, kterou připravila nadace Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) společně s Českomoravskou konfederací odborových svazů a redakcí magazínu Sondy Revue. Impuls k diskuzím přítomných zástupců odborů, pracovních agentur, jejich uživatelů a státní správy dal Jiří Vaňásek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, který na úvod představil nejnovější návrh změn v zákoně o agenturním zaměstnávání.

První tematický blok nabídl prostor pro přeshraniční výměnu zkušeností. Zahájila jej Wiebke Warneck z Evropské odborové konfederace, která ve svém příspěvku poskytla přehled o základních rámcích, které do této oblasti vnáší směrnice Evropské unie. Vedle ní vystoupili Friederike Posselt z Německého odborového svazu a Thomas Grammelhofer z rakouské odborové organizace PRO-GE, kteří shrnuli situaci agenturního zaměstnávání ve svých zemích.

Druhý panel se soustředil na praxi a problémy agenturního zaměstnávání v České republice. Do diskuze přispěli reprezentanti dvou největších sdružení českých pracovních agentur, Jaroslava Rezlerová z Asociace poskytovatelů personálních služeb a Radovan Burkovič z Asociace pracovních agentur. Ten apeloval na přítomné, aby nebrali na lehkou váhu růst černého a šedého trhu práce, bohatnutí na něm působících firem, které si ke své obraně již nyní mohou najímat nejlepší právníky v zemi. Zatímco MPSV i odbory a někteří zaměstnavatelé naprosto mylně uvažují o zpřísňování pravidel pro legální agentury práce, problém je zcela někde jinde. Jak ukázaly kontroly SÚIP v posledních 2 letech, kdy každoročně úřad zkontroloval 1/3 z celkového počtu legálních agentur práce, pochybení se našlo jen v pár případech, jednotkách procent. Zpřísňování pravidel pro legální agentury práce naopak přináší další výhody pro nelegály a systémově buduje černý a šedý trh. Ten je dále podporován nulovou odpovědností za najímání nelegálů u firem, jako uživatelů. Doposud na konferenci představené návrhy změn jsou cílené mimo a jen dále poškodí legální agenturní zaměstnávání.

Uživatele jejich služeb zastupoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavel Juříček, stanoviska odborů hájil předseda ČMKOS Josef Středula. Pohled státní správy zprostředkoval Jiří Macíček ze Státního úřadu inspekce práce.

Odpoledne program pokračoval diskuzí o budoucnosti agenturního zaměstnávání, které se vedle dříve vystupujících panelistů zúčastnili také Jitka Hejduková (Svaz průmyslu a obchodu), Pavel Janíčko (ČMKOS) a Jaroslav Souček (OS KOVO). Konference ve svých závěrech potvrdila, že agenturní zaměstnávání je oblast, ve které je třeba očekávat nárůst, a i proto by jí měla být věnována mimořádná pozornost.

Celou konferenci můžete zhlédnout na videozáznamu na webu ČMKOS nebo přímo na Youtube.

Jednotlivá vystoupení ve formátu pdf:
Program konference 04.03.2015
O agenturách práce v časopise ČMKOS Sondy Revue č.2/2015
Prezentace - JUDr. Jiří Vaňásek, ředitel odboru služeb trhu práce, MPSV - Připravované legislativní změny v oblasti zprostředkování zaměstnání agenturami práce
Prezentace - Friederike Posselt, LL.M., Referatsleiterin Tarifkoordination (DGB) (německy) - Leiharbeit in Deutschland: aktuelle Situation und Debatten
Prezentace - Thomas Grammelhofer (německy) - Arbeitskräfteüberlassung in Österreich
Prezentace - Jaroslava Rezlerová, prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb - Agenturní zaměstnávání v České republice a v kontextu Evropy
Prezentace - Ing. Radovan Burkovič, prezident APA - Zkušenosti s agenturním zaměstnáváním v České republice
Prezentace - Ing. Pavel Juříček,Ph.D., viceprezident, Svaz průmyslu a dopravy ČR - Zkušenosti s agenturním zaměstnáváním v ČR
Prezentace - Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora, Státní úřad inspekce práce - Agenturní zaměstnávání z pohledu kontrol inspekce práce
Prezentace - Doc.Ing.Pavel Janíčko, ČMKOS - Jak dál s agenturním zaměstnáváním•   Diskuze   •

06.03.2015

Shromáždění členů APA na svém zasedání 25.2.2015 řešilo směřování agenturního zaměstnávání dle představ MPSV ČR, které je v naprostém kontrastu s reálnými potřebami trhu práce, a zcela mylné legislativní záměry vlády

V úterý 25.2.2015 se v Praze konalo letos první Shromáždění členů Asociace pracovních agentur. Prezident APA konstatoval dle Prezenční listiny přítomnost 20 z 22 členů APA. Shromáždění APA bylo usnášení schopné. V současné době posuzuje Výbor APA 1 přihlášku do APA, další - v průměru 6 agentur práce měsíčně - se o členství zajímají, avšak podklady na jednání Výbrou APA od nich již nedorazí.

Výbor APA se věnoval otázkám spojeným s legislativou. Členové Výboru se zúčastňovali Pracovní skupiny k agenturnímu zaměstnávání RHSD na MPSV ČR, obsáhle připomínkovali návrhy zde MPSV vznášené, zejména Teze k novele Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti. Proběhla k nim i emailová diskuze mezi členy APA. Dále se zúčastňovali jednání AKV včetně Kolegia expertů AKV, výsledkem jsou obsáhlá Stanoviska na webu AKV, s nimiž jsou v předstihu seznamováni i členové APA. Členům APA byly o všech aktivitách Výboru APA zasílány emailové zprávy s příslušnými informacemi a odkazy.

Směřování agenturního zaměstnávání dle představ MPSV přišel s členy APA diskutovat zástupce z Generálního ředitelství Úřadu práce ČR, Sekce pro zaměstnanost, Odbor zprostředkování a poradenství, vedoucí Oddělení agentur práce pan Mgr. et Mgr. Jacek Morávek. Ve vystoupení a diskusi sdělil následující:
Povolování agentur práce - předsadili souhlasné stanovisko MV ČR řízení na GŘ ÚP, následně hned vyzývají k úhradě poplatku. Zrychlili tím řízení a udělali velký krok k odstranění průtahů řízení. Bezvadnou žádost administrují za 1-1,5 měsíce. Občas se řízení zastaví na způsobilosti právního zástupce. Zde jsou 2 názory – praxe musí / nemusí být konána až po získání vzdělání. MPSV dlouhodobě zastávalo názor, že musí, ale Zákon o zaměstnanosti to tak nestanovuje. Čeká se na průlomové rozhodnutí.
Odnímání povolení agenturám práce - začalo de facto až v roce 2013, do té doby se nehlídalo prakticky nic. Dnes kontroluje GŘ ÚP vše, včetně dodržování §§308 a 309 Zkoníku práce a to i u velkých nadnárodních agentur práce. Výsledky kontrol jim předkládá SÚIP. Při postizích naráží GŘ ÚP na materiální stránku věci spáchaných přestupků, tedy jak velká a zda vůbec je jejich společenská nebezpečnost a škodlivost. Například v roce 2014 navrhli odejmout 11 povolení, ale jen 1 se povedlo odejmout. Ostatní agentury práce se úspěšně odvolaly k MPSV a to jim dalo za pravdu. Je nutné říci, že odvolávající se agentury práce neváhají nasadit ty nejlepší drahé právníky, aby spor vyhrály.
Neodevzdání přehledu o činnosti agentur práce - kvůli opakovanému neodevzdání přehledu o činnosti v roce 2013 vedli 182 správních řízení a GŘ ÚP 102 povolení odňal. Z povinně zasílaného přehledu dali pryč přepočtené počty agenturních zaměstnanců, protože nejsou v zákoně a mohly by být předmětem napadení při řízeních o neodevzdání přehledu o činnosti.
Dle přehledů o činnosti agentur práce za 2013 byl počet lidmi poptávaných volných míst 115 tis., 50 tis. lidí agentury práce umístily do zaměstnání formou zprostředkování.
Povinné diskriminační pojištění agentur práce proti úpadku - u 128 agentur práce zahájilo GŘ ÚP řízení kvůli neinformování o pojistce u následného povolení, ale po jeho dodání řízení zastavují kvůli chybějící materiální stránce přestupku.
Možnost povolení Dohod o provedení práce při dočasném přidělování pro agentury práce - co se DPP týče, nemůže poskytnout žádné informace, jde to mimo GŘ ÚP.
Sdílené zprostředkování zaměstnání ve spolupráci ÚP a agentur práce po novele Zákona o zamětsnanosti - připravuje se nyní pilotní ověření, je to již daleko, na nejvyšší úrovni se projednává vyhlášení výběrového řízení.
Teze novel Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti – dne 12.2.2015 schválila ministryně práce teze, teď jdou k připomínkám. Jejich obsah ve stručnosti je asi APA znám – rozdělení povolení na a) + c) (zprostředkování + poradenství) a b) (dočasné přidělování) zvlášť zůstávají. Za povolení typu b) má být nově jednotný poplatek 25 tis. Kč na první 3 roky, u opakovaného doživotního povolení 15 tis. Kč. U a) + c) to má být stále 5 tis. na dobu neurčitou. Agentury práce mají skládat finanční kauce před udělením povolení na účet MPSV 500 tis. Kč právnické osoby a 50 tis. Kč OSVČ. Odpovědný zástupce agentury práce by u ní měl být zaměstnán 20 hodin týdně na pracovní smlouvu. U porušení pravidel by měl nastoupit 10 let zákaz výkonu činnosti pro odpovědného zástupce. Generální ředitel GŘ ÚP má zřizovat komisi, která má doporučující hlas u udělení povolení. Kdo 2 roky dočasně nepřiděluje dle povolení typu b), tomu GŘ ÚP odejme povolení. Opakování pracovních smluv u agentur práce by mělo být stejně omezeno, jako je omezeno řetězení u ostatních zaměstnavatelů. Chtějí zavést i 15% kvótu, kdy ze všech zaměstnanců mohou být agenturní jen z 15%. Nyní se řeší věcný záměr novely v tripartitní komisi pro agenturní zaměstnávání. Zástupci GŘ ÚP jsou proti komisi pro její zdlouhavé rozhodování.

Po vystoupení a diskusi následovala prezentace partnera zasedání DKM účetnictví - vedení všech agend týkajících se agentur práce. Zajišťuje komplexně pomoc agenturám práce a jejich provedení povolovacím procesem z hlediska žádosti o povolení, vyřízení pojištění, obsah pracovních smluv, pokynů, vyjednávání ceny s uživatelem, sepsání Dohody o dočasném přidělení, zajištění srovnatelných podmínek, vedení a odesílání evidence cizinců, evidenční listy důchodového pojištění, daňová prohlášení zaměstnanců, mzdovou agendu, daňovou optimalizaci, cestovní náhrady, řešení neplaceného volna, poradenství při styku s orgány OSSZ, zdravotních pojišťoven, Úřadů práce, okresních inspektorátů práce. Řešili např. věc na Vysočině ohledně srovnatelných podmínek až správní žalobou do soudní výhry. Nebo letos dořešili s MV ČR problém sídla agentury práce u 1.licence. Jsou 10 let na trhu, mají zkušenosti s odpovědnými zástupci a jejich způsobilostí. Nyní pracují pro 2 dlouhodobě na Vysočině a nově pro 3.agenturu práce v Praze, vyjednávají se čtvrtou v Českých Budějovicích. Spolupracují s externím daňovým poradcem Ing.Jaškem a právníkem Mgr. Cimburkem. Členové APA v následné diskusi konstatovali, že se jedná o vysoce individuální služby na míru a bude dobré vést případná jednání mezi DKM účetnictví a členy APA samostatně.

Teze ke změnám Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti z pera MPSV není potřeba na shromáždění členů APA probírat, dostatečně se k nim vedla diskuse v listopadu 2014 a APA si za svými připomínkami stojí. Tato novela je k ničemu a celkově systémově dále podporuje nelegální zaměstnávání a černý trh práce. Mafie mohou být spokojeny.

V rámci projektu APA "Transparentní agentura práce" byl odeslán dopis v reakci na náměstka generálního inspektora práce Ing. Macíčka, kdy podřízené Oblastní inspektoráty práce podněty nestíhají řešit. Projekt běží. Pro představu o rozsahu tohoto problému jen u prvních 14 písmen abecedy A-N jde o 375 agentur práce. Nejvíce na naše podněty reagují soudy a FÚ, v roce 2014 to bylo 76, v roce 2015 už 17 reakcí.

Kontrola nelegální práce a švarcsytém - Výbor APA posílá dál podněty na SÚIP, FÚ, policii atp.. snaží se je podávat doslova „na stříbrném tácu“, aby orgány mohly konat jasně a se znalostí věci.

Zákon o specifických zdravotních službách – APA je prostřednictvím členů Výboru APA zapojena do Projektu Svazu průmyslu a odborů, posuzujícího komplexně praktickou aplikaci pracovně-lékařských prohlídek. Bohužel projekt, garantovaný Asociací samostatných oborů, jako příjemcem dotace, se stále ještě pořádně nerozjel.

Doposud nefunkční sdílené zprostředkování zaměstnání - viz informace pana Morávka.

Trvající zákaz dočasně přidělovat cizince ze zemí mimo EU agenturám práce - není v tomto ohledu žádný posun, spíše cítíme další snahu po zakazování a byrokracii, než uvolnění tohoto segmentu. Od vlády a zejména od odborů.

Zákaz dočasně přidělovat zdravotně postižené versus povinnost je zaměstnávat ve 4% podílu byl zrušen. Současně jsou agenturní zaměstnanci vyňati z povinného přepočtu a nevstupují do něj u agentury práce. Přepočet se bude týkat jen kmenových zaměstnanců agentury práce. Navrácení možnosti dočasně přidělovat osoby se zdravotním postižením (OZP) se pozitivně promítlo zájmem těchto osob o zaměstnání v v agenturách práce.
Agentury práce, které odmítly v roce 2013 uhradit odvod do státního rozpočtu za rok 2012 s poukazem na to, že zákon jim zaměstnávání OZP zakázal a tak agenturní zaměstnance nezapočítávaly do počtu rozhodného pro zjištění 4% podílu OZP, hradily ho pouze z kmenových zaměstnanců, prochází kontrolou ÚP. Výbor APA situaci sleduje a je členům APA nápomocen spolu s advokátní kanceláří Miketa a spol.. Kontrolovaní podali v reakci na kontrolu dodatečně přehledy, v nich vypsali, proč nezahrnují agenturní zaměstnance. Nyní čekají na odpovědi ÚP na jejich námitky ke kontrole. APPS slíbenou součinnost v této věci neposkytla. Přestože i její členové se zachovali stejně.

Žaloby na diskriminační povinné pojištění agentur práce - zatím nevíme, zda bylo nařízeno hlavního líčení, kdy Asociace bezpečnostních služeb podala na Českou republiku žalobu na vydání neoprávněného prospěchu. Byl vydán platební rozkaz a MPSV proti němu podalo odpor. Nemáme nové informace, soudy se vlečou. Výbor APA se dále pokouší o změnu legislativní cestou s novým parlamentem.

Účast APA na projektech Národní soustava povolání a Národní soustava kvalifikací, autorizované osoby – nadále se podílíme už jen na činnosti Sektorové rady pro administrativu, kam mj. spadají i personální činnosti v podniku. Otevřeli jsme na Sektorové radě pro administrativu problém patové situace u revize Kariérového poradce pro lidské zdroje. Zástupce NÚV se vyjádřil v tom smyslu, že inicijuje jednání Koordinační rady k tomuto tématu, ale nic slíbit nemůže. Je to hodně otázka metodiky, byť on samozřejmě cítí, že profesní kvalifikace je tu naplněna zbytečnými požadavky v rozporu s posláním NSP a NSK nesloužícím praxi, což je cílem obou projektů.

Nový občanský zákoník (NOZ), zákon o obchodních korporacích, návazná legislativa v Zákoníku práce, Zákonu o zaměstnanosti, Zákonu o daních z příjmů a dopady na APA a její členy -v právnické veřejnosti převládl, stejně jako na MSp, názor, do NOZ nesahat a nechat ho déle beze změn. Bohužel podle klasického poslaneckého letitého bonmotu – praxe si s tím poradí. Zde ještě kombinovaného s názorem – vyčkejme na judikáty. Můžeme se tedy připravit na 5-10 let potíží, pokud budeme muset něco právně řešit. Nehledě na fakt, že spousta kauz ještě dobíhá dle starého Obč.Z a na něj navazujících předpisů. Což lidem, firmám, advokátům i soudům komplikuje život ještě více.

Změny zákona o dani z příjmu nakonec na poslední chvíli prošly legislativním kolečkem. Avizované změny typu vrácení roční slevy na dani starobním důchodcům a zvýšení slev na druhé a další dítě jsou realitou. Jinak jen kosmetické věci. Spíše revolucí bude elektronická evidence tržeb a navazující propojování účetních systémů soukromých subjektů a státní správy. Agentur práce by se nemělo týkat.

Velké navýšení minimální mzdy a úrovně všech zaručených mezd od 1.1.2015 přínáší denně problémy, jak u stávajících, tak nových uživatelů. Jak u nejjednodušších prací typu úklidy, kde firmy nechtějí platit zvýšenou min. mzdu, tak u vyšších kategorií prací, kde se obvykle dohadujeme o zatřídění. V návaznosti na agenturní zaměstnance to totiž uživatelům snižuje rozdíl mezi výdělky kmenových dlouholetých zaměstnanců se zkušenostmi a praxí a dočasně přidělovaných. A to budí nevoli.

V Zákoně o pojistném na zdravotní a sociální zabezpečení došlo k nenápadné, ale významné změně. Nově doplatky do minima už zaměstnanec dluží sám, ne prostřednictvím zaměstnavatele. Z toho někde úřady a zdravotní pojišťovny dovozovaly, že dluh je dluhem zaměstnavatele a ten si ho má vypořádat se svým zaměstnancem. Nyní měl být zákon jasný, jde o dluh zaměstnance. Situaci ale zkomplikovala novela, která měla tuto změnu ještě před 1.1.2015 změnit a zachovat stávající nelogický stav. Změna byla přijata a vše zůstalo při starém.

Novela nařízení vlády o pracovních úrazech č. 171/2014 Sb. přinesla jen kosmetickou změnu. Není třeba od 1.1.2015 pracovní úraz bez odkladu hlásit zdravotní pojišťovně, ale postačuje zaslat až Záznam o úrazu, případně změnový Záznam o úrazu – hlášení změn.

Konferenci k agenturnímu zaměstnávání, kde se mají probírat změny ZP a ZoZ, pořádají odbory spolu se zahraničními a evropskými odbory. Očekáváme proto účast co nejvíce zástupců členů APA na místě, aby mohli diskutovat s přítomnými svoje přípomínky k fungování trhu práce.

Další termín konání Shromáždění Členů APA je 12.června 2015 v Ostravě, dvoudenní výjezdní zasedání.

   Ing.Radovan Burkovič, člen Výboru a Prezident APA


•   Diskuze   •

12.02.2015

Ukončení členství v APA

Na vlastní žádost ukončila členství v Asociaci Pracovních Agentur společnost Dosam s.r.o., která působila v Praze.

Více informací o všech Členech APA a možnostech členství naleznete v seznamu členů asociace společně s přehledem jimi nabízených služeb.

   Ing.Radovan Burkovič, člen výboru a prezident APA


•   Diskuze   •

01.01.2015